Tööandjad: Gunnar Okki raporti peab ellu viima ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Tööandjad teatasid, et toetavad eile avaldatud Eesti kõrghariduse tegevussuundade raportis esitatud ettepanekuid. Keskliidu juht Toomas Tamsar rõhutas, et Okki raport ei tohi jääda riiulile, kuna hinnangus välja pakutud soovitused, mis ei ole küll poliitikutele mugavad, on Eesti konkurentsivõime kasvatamiseks hädavajalikud.

“Värske Gunnar Okki raport Eesti ülikoolide konkurentsivõimest on võrreldav Erkki Raasukese 2013. aastal koostatud visiooniga riigi äriühingute juhtimise reformimisest, mis pakus samuti välja täiesti uue, erasektori loogikale ja konkreetsest eesmärkidest kantud tegevuskava," selgitas Tamsar.

Samas nentis tööandjate esindaja, et Raasukese paber on poliitilise tahte puudumise tõttu kahjuks jäänud riiulile. "Sama saatus ei tohi tabada Okki ettepanekuid," toonitas Tamsar, kelle hinnangul vajavad suured muutused julgeid poliitilisi otsuseid, millele eelnevates diskussioonides ei tohi olla tabuteemasid.

"Arusaadavalt toob iga muudatus kaasa tugevat vastasseisu, mille käigus on kerge rünnata tehnilisi lahendusi, nagu asutuste liitmisi, ja jätta fookusest välja tegelik probleem, millele raportis viidatakse – meil on maailma tasemel tippusid, on arvestatav osa Eesti kõrgharidusest kvaliteedilt alla rahvusvaheliseks konkurentsivõimeks vajaliku taseme," kirjutas Tamsar, kes märkis, et antud probleem on otseselt takistuseks Eesti arengule.

Raport toob väga selgelt välja probleemid, millest pole julgetud kõva häälega rääkida. Dubleerimine ja sellega kaasnev raiskamine, õppekavad, mille järele pole tööjõuturul nõudlust, õpetamise kohati väga madal kvaliteet, puudujäägid juhtimiskvaliteedis ja nn tasuta kõrghariduse finantseerimisprobleem.

Keskliidu hinnangul on eriti oluline rahvusvahelisuse küsimus. "Välisüliõpilaste osakaal on kasvamas ja siin on ülikoolid teinud tublit tööd, samas teadlaste ja õppejõudude osas oleme rahvusvahelisusest väga kaugel," kirjutatakse tööandjate keskliidu pressiteates.

Tamsari sõnul tuleb tunnustada ka seda, et raporti autor ei piirdu probleemide selgitamisega, vaid pakub ka väga asjakohased lahendused, kuid arusaadavalt vajavad need tema arvates laiemapõhjalist arutelu.

"Raportis välja pakutud soovitused ei ole poliitikutele mugavad, kuid on Eesti konkurentsivõime kasvatamiseks hädavajalikud," nentis Tamsar.

Samas sõnas ta, et vajalikud reformid ei sünni suunaga alt üles, nagu poliitikud ikka ja jälle uskuda tahaks.

"Kui valitsus neid ette ei võta, siis need ei juhtugi ning peame ajapikku leppima keskpärasusega," märkis tööandjate keskliidu juht.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: