Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kapo pidas altkäemaksukahtlustusega kinni Tallinna Sadama juhatuse liikmed

{{1440582545000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix/ERR

Täna pidasid kaitsepolitseiameti töötajad altkäemaksu võtmises kahtlustatavatena kinni AS Tallinna Sadam juhatuse esimehe Ain Kaljuranna ja juhatuse liikme Allan Kiili.

Riigiprokuratuur teatas, et mõlemat meest kahtlustatakse suures ulatuses altkäemaksu võtmises mitme aasta jooksul.

"Enne esmaste menetlustoimingute tegemist ei ole võimalik täpsustada kahtlustuse sisu ja altkäemaksuks saadud summa suurust," märkis riigiprokuratuur.

Täna toimuvad läbiotsimised ka Kaljuranna ja Kiili töö- ning elukohtades. Samuti teostatakse läbiotsimisi mitmes teises kohas.

Altkäemaksu andmises kahtlustatavana on kinni peetud kolm inimest ning sellele kaasaaitamises veel kolm inimest. Ükski ettevõte praeguse seisuga kahtlustust saanud ei ole.

Kriminaalasja kohtueelset menetlust viib läbi kaitsepolitseiamet ja juhib riigiprokuratuur.

Nii Kaljuranda kui Kiili kahtlustatakse suures ulatuses altkäemaksu võtmises. See paragrahv tähendab, et summa pidi olema vähemalt 40 000 eurot. Kaitsepolitsei kinnitusel olid aga summad tunduvalt suuremad.

"Täpsemad numbrid jäägu veel menetluse huvides välja ütlemata. Mida saab öelda, on see, et need on kindlasti kordades suuremad summad kui 40 000," ütles kaitsepolitsei peadirektori asetäitja Eerik Heldna "Aktuaalsele kaamerale".

"Aktuaalse kaamerale" teadaolevalt riigiametnikke kinnipeetute seas pole.

Majandusminister teadis uurimisest

Majandusminister Kristen Michal ütles ERR-i uudisteportaalile, et on olnud teadlik menetlusest Tallinna Sadama juhatuse liikmete osas teadlik pikka aega ja kinnitas, et ettevõtte juhtimisvõimekus ja ülesanded on tagatud.

"Kaitsepolitsei on mind ja ministeeriumit sellest juba varakult informeerinud. Praktiliselt ametisse asumisest peale olen olnud teadlik sellest protsessist," ütles Michal ja lisas, et protsess on väldanud aastaid.

"Oleme ka kõike seda, mis menetlust puudutab ja protsesse, mida Tallinna Sadam on ajanud, jälginud, et oleks valmisolek, et kui see päev kätte jõuab, siis kõik huvid, mis riigil on, oleks tagatud. See valmisolek on olemas," kinnitas Michal.

"Meil on olnud üks suur huvi, et Tallinna Sadama juhtimisvõimekus oleks tagatud. Meie huvi on see, et Tallinna Sadam oleks võimeline võidetud hankeid edukalt läbi viima ja teenindama. Kui nad võitsid parvlaevade hanke, et nad sellega ka õigeks ajaks valmis jõuaksid," lisas minister.

Ta rääkis, et ministeerium on jälginud ka seda, kuidas erinevad etapid parvlaevadega tähtajaliselt valmivad, kes on kontaktisikud, kuidas ehituse üle järelevalve käib jne. "See on muude protsesside hulgas üks asi, mille vastu me oleme huvi tundnud."

Michali sõnul saab juhtimise praegu üle võtta finantsjuht. "Keegi ei ole loomulikult süüdi enne, kui kohtuotsus ei ole langenud, aga sellises olukorras me eeldame, et Tallinna Sadamas on olemas võimekas juhtimine. Finantsjuht saab kohe edasi tegutseda, vajadusel otsime mõne juhatuse liikme ajutiselt juurde ja hilisemas faasis korraldame taas konkursi, et otsida ajutise juhtkonna asemele uus juhtkond," lõpetas Michal.

Holsmer: korruptsioonil Tallinna Sadamas kohta pole

Tallinna Sadama nõukogu esimees Remo Holsmer ütles, et korruptsioonil riigiettevõttes kohta pole ning nõukogu aitab prokuratuuri igakülgselt tõe väljaselgitamisel.

"Korruptsioonil Tallinna Sadamas kohta ei ole ja on äärmiselt kahetsusväärne kui viidatud kahtlustused tõele vastavad," märkis Holsmer.

"Tallinna Sadam on avatud ja teeb igakülgset koostööd uurimisorganitega tõe välja selgitamiseks," ütles nõukogu esimees ning kinnitas, et temal juhtumi kohta rohkemat informatsiooni pole, kui prokuratuur seni avalikkusele on jaganud.

Homme toimub Tallinna Sadama nõukogu koosolek. Holsmer kinnitas, et ettevõtte juhtimine ja igapäevane toimimine saab olema tagatud.

 

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: