Vene ülemkoja delegatsioon jättis ära USA-visiidi, sest Matvijenkole anti piirangutega viisa ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Venemaa föderatsiooninõukogu spiiker Valentina Matvijenko
Venemaa föderatsiooninõukogu spiiker Valentina Matvijenko Autor/allikas: Alexander Shalgin/TASS/Scanpix

Venemaa föderatsiooninõukogu ehk ülemkoja delegatsioon jätab ära visiidi USA-sse, sest föderatsiooninõukogu spiikrile Valentina Matvijenkole anti piirangutega viisa. Vene rahvasaadikutel oli kavas osaleda New Yorgis toimuval parlamentidevahelise liidu kokkusaamisel.

Viisa tingimuste kohaselt võis Matvijenko viibida New Yorgis vaid kolm päeva - 29.-31. augustini - ning tal oli keelatud liikuda Manhattani saare osast, kus asuvad ÜRO hooned, kaugemale kui 25 kilomeetrit, vahendavad Interfax, Lenta jt.

Matvijenko on lisatud nimekirja, kuhu kuuluvate isikute suhtes on USA võimud kehtestanud sanktsioonid seoses Venemaa tegevusega Ukrainas. Käesoleva reisi puhul esindas Matvijenko föderatsiooninõukogu.

Viisatingimused tõid Moskvas kaasa pahameeletormi ning Washingtoni otsust kritiseerisid nii välisministeerium kui ka mitmed poliitikud. Venemaa esindajad juhtisid kõigepealt tähelepanu sellele, et piirangutega viisa ei võimalda Matvijenkol külastada kõiki kohtumisega seotud üritusi. Moskvas nenditi, et tegu on solvangu, vastuvõetamatu sammu ja rahvusvahelise õiguse rikkumisega, mis on vastuolus rahvusvahelisi üritusi majutavate riikide kohustustega.

Venemaa võimupoliitikute seas räägitakse nüüd mitmetest vastusammudest, näiteks on tehtud ettepanek kehtestada sanktsioonid ja viisakeeld USA välisministri John Kerry ja tema asetäitjate suhtes.

USA suursaatkond viisajuhtumit otseselt ei kommenteerinud, küll aga rõhutati, et USA on lähtunud kõikidest nõuetest, mida peab täitma riik, mille territooriumil asuvad rahvusvahelised organisatsioonid nagu ÜRO.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: