Riigiprokuratuur taotles Kaljuranna ja Kiili vahistamist, kohus otsustab täna ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1440672805000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix/ERR

Riigiprokurör Laura Feldmanis taotles neljapäeval Harju maakohtult Ain Kaljuranna ja Allan Kiili vahistamist, kuid kohtunik lükkas otsustamise reedele.

Kohus ei ole päeva jooksul jõudnud prokuratuuri vahistamistaotluse osas seisukohale, mistõttu viidi otsustamine nn nõupidamiste tuppa, st kohus kuulas täna ära prokuratuuri seisukohad ja võttis otsustamiseks homseni aega.

Sellest tulenevalt kommenteerib prokuratuur kahtlustuse sisu eeldatavalt homme pärast kohtuniku otsust, kas võtta kahtlustatavad vahi alla või mitte.

Homme hommikul täitub ka 48 tundi Kaljuranna ja Kiili kinnipidamisest, mistõttu sõltub kohtuniku otsusest, kas mehed vahistatakse või pääsevad vabadusse. Postimehe andmetel on Kaljuranna kaitsjateks Leon Glikman ja Paul Keres. Kiili kaitseb Aivar Pilv.

Praeguse seisuga on peale Tallinna sadama eksjuhtide altkäemaksuskandaalis kahtlustatavana 48-ks tunniks kinni peetud kuus inimest. Nende seas on ka Paldiski sadamas tegutsevad logistikaettevõtjad Tõnis Pohla ja Üllar Raad, kes on seotud ettevõttega Baltic Maritime Logistics Group ja selle tütarfirmaga CF&S, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Milline on süüdistuse täpne sisu täna veel ei selgunud, sest kahtlustuse kohta saab riigiprokuratuur selgitusi anda alles homme, kui kohus on vahistamise suhtes otsuse langetanud. Meedias on võimalike korruptsioonikaasustena läbi käinud mitu versiooni. Postimehe andmetel puudutab kaasus saartevahelise laevaliikluse suurprojekti.

BNS-i andmetel on kaasus osaliselt seotud Poola laevatehasega, kust Tallinna Sadam on tellinud kahe uue parvlaeva ehituse. Uudisteagentuuri andmetel on kriminaalasja raames viidud esmane menetlustoiming läbi ka Poolas ning uurimine puudutab Tallinna Sadama parvlaevatehingut sealse ettevõttega Remontowa Shipbuilding.

Eesti Päevalehe andmetel võis Kaljurannal ja Kiilil olla Tallinna Sadamaga seotud firmades varjatud osalus. Võimalik, et Kaljurand ja Kiil said seoses hangetega ka altkäemaksu. Võimalike korruptsiooniprojektidena on meedias läbi käinud ka konteineriterminali rajamise konkurss, mille võitis algselt Venemaa taustaga ettevõte Rail Garant.

Eile pidasid kaitsepolitseiameti töötajad altkäemaksu võtmises kahtlustatavatena kinni AS Tallinna Sadam juhatuse esimehe Ain Kaljuranna ja juhatuse liikme Allan Kiili, kes täna vabastati ametist.

Mõlemat meest kahtlustatakse suures ulatuses altkäemaksu võtmises pikema aja jooksul. See paragrahv tähendab, et summa pidi olema vähemalt 40 000 eurot. Kaitsepolitsei kinnitusel olid aga summad tunduvalt suuremad.

"Täpsemad numbrid jäägu veel menetluse huvides välja ütlemata. Mida saab öelda, on see, et need on kindlasti kordades suuremad summad kui 40 000," ütles kaitsepolitsei peadirektori asetäitja Eerik Heldna eile "Aktuaalsele kaamerale".

Altkäemaksu andmises kahtlustatavana on kinni peetud kolm inimest ning sellele kaasaaitamises veel kolm inimest. Ükski ettevõte praeguse seisuga kahtlustust saanud ei ole.

Kriminaalasja kohtueelset menetlust viib läbi kaitsepolitseiamet ja juhib riigiprokuratuur.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: