Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sotsiaaldemokraadid otsustasid koalitsioonis jätkata, Palo astub tagasi

{{1440942106000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Täna toimunud Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) volikogu andis pärast põhjalikku arutelu saavutatud kokkuleppele oma heakskiidu ning otsustas, et sotsiaaldemokraadid jätkavad praeguses koalitsioonis. Ettevõtlusminister Urve Palo aga otsustas ametist tagasi astuda, uueks ministriks võib saada Jevgeni Ossinovski.

Erakonna volikogus toimunud hääletuse tulemusena toetas SDE jätkamist tänases koalitsioonis 35 volikogu liiget ning vastu oli 25.

Üks staažikaid sotsiaaldemokraatide liidreid, europarlamendi liige Marju Lauristin pidas kokkuleppe saavutamist märgilise tähtsusega läbimurdeks Eesti poliitikas. “Tänu sotsiaaldemokraatidele on tänasest päevast koalitsioonilepe elav dokument, mida on võimalik vajadusel muuta ja täiendada,” rõhutas Lauristin.

“On üheselt selge, et uuenev koalitsioonileping on Eestile oluliselt parem, kui see, mis sõlmiti kevadel,” kinnitas erakonna esimees Jevgeni Ossinovski, kelle sõnul on täna saavutatud oluline kokkulepe, et õpetajate palgad tõusevad 120%-ni Eesti keskmisest palgast ning selles, et riik toetab täna ja edaspidi Eesti põllumehi kriisisituatsioonis täiendavate vahenditega,” sõnastas Ossinovski tuntavad suuremad võidud, mis sotsiaaldemokraadid viimase kuu aja jooksul on saavutanud.

“Meil on olemas kindel kokkulepe Reformierakonna esimehe Taavi Rõivase ja IRLi esimehe Margus Tsahknaga, et riigieelarve strateegia läbirääkimistel tuuakse tulumaksuvaba miinimumi kiirem tõstminek ühe prioriteedina lauale,” lisas Ossinovski. “Samuti oleme koalitsioonipartneritega astunud olulise sammu edasi ning leppinud kokku tingimused, mis aitavad kaasa haldusreformi õnnestumisele.”

Sotsiaaldemokraadid esitasid koalitsioonileppe täiendamiseks enam kui 30 ettepanekut. Neist on enim kõneainet pakkunud tulumaksuvaba miinimumi tõstmine 400 euroni kuus. Antud plaani katteallikana näeb SDE üksikisiku tulumaksu tõstmist mõne protsendi võrra.

Urve Palo lahkub ametist

Täna ilmnes siiski, et kõik SDE ministrid ei ole ühte meelt. Ettevõtlusminister Urve Palo teatas volikogul enne häääletustulemuste selgumist oma soovist valitsusest lahkuda, vahendasid ERRi raadiouudised.

"Maailm meie ümber muutub üha kiiremini ja refomrierakondlik stagnatsioonipoliitika on jätnud meid rahvusvahelises konkurentsis ühte jalga lonkama. Praeguses koalitsioonis Eesti jaoks olulisi otsuseid ei langetata," ütles Palo.

Palo leiab, et sotsid peaksid otsima teistsuguseid poliitilisi võimalusi oma ideede realiseerimiseks.

Jevgeni Ossinovski ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Palo otsus on kahetsusväärne, aga samas mõistetav, sest praegune majandus- ja taristuminister reformierakondlane Kristen Michal peab just Palot Tallinna Sadama korruptsiooniskandaalis vastutavaks.

Erakonna peasekretär Inara Luigas nimetas praegust poliitlist olukorda sumbunuks ning lisas, et kui sotsiaaldemokraadid ei too sellesse värsket õhku, siis sumbuvad nad ka ise.

Ossinovskist võib saada uus ettevõtlusminister

"Aktuaalne kaamera" küsis Ossinovskilt, kas ta võtab ettevõtlusministri ametikoha üle. Ossinovski vastas, et mitmete SDE volikogu liikmete arvates peaks erakonna esimees praeguses olukorras juhtima SDE ministrite meeskonda valitsuses.

"Ma tõesti kaalun seda ettepanekut, aga enne kui erakonna juhatus ei ole neid küsimusi arutanud, ma kindlasti seda otsust veel langetanud ei ole," ütles Ossinovski.

SDE kommunikatsioonispetsialist Raigo Jahu ütles ERRi uudisteportaalile, et erakonna juhatus aruab uue ettevõtlusministri määramise küsimust järgmisel nädalal.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: