Rosbalt: Nemtsovi tütrel soovitati mitte otsida isa tapjaid Tšetšeeniast ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Žanna Nemtsova
Žanna Nemtsova Autor/allikas: AFP/Scanpix

Mõrvatud Boriss Nemtsovi endine kaasvõitleja, kes praegu on Venemaa suure riigikompanii juht, soovitas poliitiku tütrel Žanna Nemtsoval olla rahul sellega, et mõrva arvatavad täideviijad on trellide taga, ning "mitte avaldada uurimisele survet" ega "puhuda massiteabevahendites üles" teemat, nagu eksisteeriksid mõrva "tellijad", kes auvad Tšetšeeni vabariigis, kirjutas uudisteagentuur Rosbalt.

Anonüümseks jääda soovinud allikas selgitas Rosbaltile, et Žanna Nemtsova pidas silmas seda vestlust, kui kirjutas sotsiaalvõrgustikes, et talle avaldatakse seoses isa mõrva uurimisega survet.

"Praegu on selle inimese kaaskondlastel väga tõsised ebameeldivused õiguskaitseorganitega," rääkis allikas, kes keeldus Nemtsova vestluskaaslase nime nimetamast. Ta ütles aga, et Nemtsova keeldus soovitusi kuulda võtmast, ja seda üsna ebaviisakas vormis.

Rosbalti allika versiooni kohaselt Nemtsova peaaegu ei loodagi enam sellele, et tema isa mõrva tellijad Venemaal kindlaks tehakse ning tahab saavutada, et toimuks rahvusvaheline uurimine OSCE või ÜRO egiidi all loodud komisjoni poolt.

Samal ajal arvab Rosbalti allikas õiguskaitseorganites, et nimelt Nemtsovi perekonna esindajad avaldavad praegu uurimisele tõsist survet, mis segab "objektiivset tööd ja tõe väljaselgitamist".

Samal ajal läheneb uurimine seoses Nemtsovi mõrvaga arreteeritute suhtes lõpule. Kõige järgi otsustades hakkab asja arutama sõjaväekohus, kuna mõrva hetkel oli arvatav tulistaja Zaur Dadajev pataljoni Sever tegevsõjaväelane.

Õiguskaitseorganid on kindlaks teinud, et kohe pärast poliitiku tapmist, 1. märtsil 2015, saabusid Dadajev ja pataljoni Sever teine sõjaväelane Ruslan Geremejev pataljoni asukohta Groznõi äärelinnas. Enne seda olid nad ametlikult Moskvas lähetuses. Just 1. märtsi võib arvata Dadajevi teenistusest vabastamise päevaks.

Rosbalti andmeil on Geremejev aga tänapäevani teenistuses pataljonis Sever: ametlikult viibib ta praegu erioperatsioonil pikaajalises lähetuses. Samuti oli ta alates 2014. aasta septembrist kuni 1. märtsini 2015 pikaajalises lähetuses Moskvas.

Allikas õiguskaitseorganites rääkis Rosbaltile, et eriteenistused korraldasid Geremejevi ja tema sõbra Ruslan Muhhudinovi tabamiseks vähemalt kolm operatsiooni, kuid ühel või teisel põhjusel jäid need tulemuseta. Augustis otsustai neile aga süüdistust mitte esitada, kuna ei olnud piisavalt tõendeid ei nende seotuse ega ka mitteseotuse kohta mõrvaga. Allika arvates võidakse nad aga kuulutada föderaalselt tagaotsitavaiks süüdistust esitamata.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: