Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pagulaste abistamiseks koolitatakse välja 35 tugiisikut

Lapsed Liibanoni põgenikelaagris
Lapsed Liibanoni põgenikelaagris Autor/allikas: Reuters

Pagulaste tugiisikuid hakkavad sel sügisel koolitama nii MTÜ Eesti Pagulasabi kui Johannes Mihkelsoni keskus. Uusi tugiisikuid peaks lisanduma kuni 35, neist 20 MTÜ Eesti Pagulasabi vabatahtlikena ja 15 Johannes Mihkelsoni keskuse palgalistena.

Tuge vajavad nii Eestilt rahvusvahelise kaitse saanud kui kvoodi alusel siia saabuvad pagulased. Mittetulundusühingu Eesti Pagulasabi juhatuse liikme Ingi Mihkelsoo sõnul on tugiisikute ülesandeks aidata pagulastel Eestis uus elu üles ehitada, vahendasid ERR-i raadiouudised.

"Esmajoones peavad tugiisikud aitama leida inimesele töökoht ning selle järgi ka elukoht," selgitas Mihkelsoo, kes lisas, et pagulasi toetavad inimesed peavad leidma siia saabujatele keeleõppe võimalused kui ka ise korraldama vestlustunde.

Lisaks eelnevale peaksid tugiisikud organiseerima siin varjupaika saanud inimeste lastele lasteaia- või koolikoha ning perearstiteenuse.

"Tugiisikutel on väga lai ampluaa ülesandeid," selgitas Mihkelsoo.

Sama eesmärgiga haritakse tulevasi tugiisikuid Johannes Mihkelsoni keskuses. Keskuse pagulastele suunatud tugiisikuteenuse juht Juhan Saharovi sõnul nõuab antud töö elukogemust ja soovitavalt sotsiaaltöö kogemust.

"Need kliendid ei ole aeg-ajalt väga kerged, keda abistada," nentis Saharov, kes rõhutas, et tugiisik peab kindlasti oskama inglise keelt. Samuti sõnas Saharov, et otsitakse araabia keele oskajaid ning osad vastava oskusega inimesed on tänaseks ka leitud.

"Tugiisiku ülesandeks on kliendi ümber luua toetusvõrgustik, mis tähendab, et ta peab olema kindlasti ka hea suhtleja," toonitas Saharov.

15 inimest, keda koolitab Johannes Mihkelsoni keskus, saavad kohe peale koolitust ka tööle hakata. Saharovi sõnul koolituse saanud inimestele katseaega ei rakendata, sest tööd on palju.

"Töö iseloom on selline, et ta ei ole täistööaeg, kuna see võib olla näiteks 10 tunnist kuni 60 tunnini kuus ehk see oleneb, kus see tugiisik ise asub," rääkis Saharov, kelle sõnul on ka üheks muutujaks pagulaspere liikumine, mis võib olla üsna ettearvamatu.

Ingi Mihkelsoo nimetas kokku kuni 35 tugiisiku juurde koolitamist selgeks edasiminekuks, kuid samas märkis ta, et kindlasti on pagulaste tugiisikuid veelgi juurde vaja. Tema sõnul tasuks arvestada seda, et kui inimene saab riigilt loa siia jääda, siis on kõige suurem abistamisvajadus esimesel paaril kuul.

"See on ka tugiisikule väga suur koorumus, sest kui inimesed saavad rahvusvahelise kaitse, siis peab tugiisik kohe tegutsema hakkama," selgitas Mihkelsoo.

Huvilised saavad tugiisikute Johannes Mihkelsoni koolitusele kandideerida reedeni. MTÜ Eesti Pagulasabi kuulutab tugiisikute koolitusprogrammi välja sel sügisel.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: