Rain Kooli: piinlikkus oravanahas ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Rain Kooli Arvamusfestivalil Paides.
Rain Kooli Arvamusfestivalil Paides. Autor/allikas: ERR/Ülo Josing

"Oravate nahas olla ei tahaks, eriti neil päevil, mil teravamad keeled meenutavad vana tõdemust, et orav – see pole tegelikult suurt muud kui koheva sabaga rott," tõdeb ERR.ee peatoimetaja Rain Kooli oma kommentaaris.

“Tänast uudist lugedes meenub mulle, kuidas üks neist kahest mehest 1998. aastal kiitles, kuidas nende maja ühistu moodustamist kiirendati - kohtusekretärile altkäemaks ja asi ants.”

Sain sellise sõnumi läinud kolmapäeval. Eesti ajakirjandust oli just kulutulena läbinud teade, et kaitsepolitsei on kinni pidanud kaks Tallinna Sadama juhatuse liiget – Ain Kaljuranna ja reformierakondlasest Allan Kiili.

Kuna sõnumi allikas on usaldusväärne ja informeeritud, pole mul põhjust selle tõepäras väga kahelda. See aga seab Tallinna Sadamas toimunu hoopis teise valgusesse. Kui riigiprokuratuuri kahtlustus osutub tõestatuks, pole vähemalt ühe osalise seisukohast tegemist ühekordse pattulangemise, vaid ammu väljakujunenud mustri realiseerumisega – seekord lihtsalt eriti suures mahus.

Reformierakonda 12 aastat erakonda kuulunud ja magusa riigiettevõtte juhatuse liikme koha võrra partei mandaati pälvinud Kiili vahistamine on sügavalt piinlik ning seda piinlikkust ei vähenda sugugi tõsiasi, et kahtlustuse kohaselt miljoneid eurosid altkäemaksu saanud Kiil on annetanud oma erakonnale vaid mikroskoopilisi summasid – viimase kolme aasta jooksul näiteks 226 eurot, nagu Äripäev läinud reedel avalikustas.

Nii silmatorkavalt väike summa priske sissetulekuga liikme puhul paneb nii mõnegi ühiskondlikult tundlikuma inimese hoopis esitama teravaid küsimusi võimaliku “kilekotiraha” kohta – eriti pärast 2012. aasta Silver Meikari artiklit Postimehes.

Oravad jõudsid vahepealsetel aastatel kergendatult hingata, et nende väited Meikari süüdistuste tõelevastamatuses on hakanud ühiskonnas idanema, mida omamoodi paistis kinnitavat ka sellekevadine valimisvõit. Nüüd aga lajatab seekordne korruptsiooniskandaal Reformierakonna usaldusväärsusele valusalt serviti, ükskõik kui kibekähku Kiili ei tõtata partei kaitsva tiiva alt välja rahe kätte lükkama.

Nädalavahetusel avalikustatud ERRi uudistetoimetuse uuring osutab, et sotsiaaldemokraatliku erakonna pühapäevase otsusega lagunemata jäänud praegusesse valitsuskoalitsiooni kuuluvate erakondade poolt annaks juba mõni kuu pärast riigikogu valimisi oma hääle selgelt alla poole hääletajatest - juunis kokku 43 protsenti, augustis 45.

Seda küsitlust ei jõudnud kaitsepolitsei sensatsiooniline teade veel mõjutada. Küll aga kujutan ma suurepärast ette, kui närviliselt oodatakse aadressil Tõnismäe 9 ehk Reformierakonna peakontoris järgmise toetusküsitluse tulemuseni.

Ei, oravate nahas olla ei tahaks, eriti neil päevil, mil teravamad keeled meenutavad vana tõdemust, et orav – see pole tegelikult suurt muud kui koheva sabaga rott.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Allikas: Vikerraadio kommentaar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: