Uus-Meremaal valiti välja neli uue riigilipu kavandit ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Peaminister John Key lemmik on mustvalge sõnajalavõrse
Peaminister John Key lemmik on mustvalge sõnajalavõrse Autor/allikas: www.govt.nz

Uus-Meremaa valitsuse poolt korraldatud uue riigilipu konkursil on jäänud sõelale neli kavandit.

Komisjoni poolt välja valitud kolmel kavandil on kujutatud Uus-Meremaa mitteametlik sümbol sõnajalavõrse. Neljanda peal on aga põliselanikest maooride traditsiooniline spiraal, mis sümboliseerib arengut ja uut elu ning on samuti tuletatud sõnajalavõrsest. Neli kavandit valiti välja rohkem kui 10 000 töö hulgast, vahendavad ajaleht The Guardian ja Yle.

Uus-Meremaa elanikud saavad oma lemmiku nelja hulgast välja valida käesoleval aastal toimuval referendumil. Võidutöö aga pannakse järgmise aasta märtsis toimuval referendumil vastamisi praeguse riigilipuga. Kui siis uus lipp heaks kiidetakse, võetakse see ametlikult kasutusele 6 kuu pärast.

Lipuprojekti eestvedaja John Burrowsi sõnul on eesmärgiks leida lipp, mis sümboliseerib selgelt Uus-Meremaad. Praegusel lipul on muuhulgas kujutatud ka Suurbritannia riigilipp. Burrowsi arvates on sõnajalavõrse igati sobiv, sest see on olnud osa Uus-Meremaa traditsioonidest juba rohkem kui 100 aastat ja samuti saab seda hästi lipu kujundamisel kasutada.

Peaminister John Key toetab samuti sõnajalavõrset ning ta on öelnud, et see on uusmeremaalastele samasugune sümbol nagu vahtraleht Kanada elanikele. Praeguse lipu puhul häirib peaministrit ka asjaolu, et see aetakse sageli segamini Austraalia riigilipuga.

Samas paljud Uus-Meremaa kodanikud ei pea riigilipu vahetamist vajalikuks, lisaks on kritiseeritud kogu protsessiga seotud kulusid.

Uus-Meremaa valitsuse veebilehel saab tutvuda senise valikuprotsessiga. Kõiki esitatud kavandeid saab näha sellelt alamlehelt.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: