Ajaloolane: Ukrainas on sügav poliitiline ja ühiskondlik kriis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Stringer/Reuters/Scanpix

Ajaloolase Igor Kopõtini sõnul valitseb Ukrainas praegu mitte ainult poliitiline, vaid ka sügav ühiskondlik kriis.

Esmaspäeval oli Kiievis ülemraadas esimesel lugemisel Minski kokkulepetest lähtuv nn detsentraliseerimist käsitleva põhiseadusmuudatuse eelnõu. See tõi ülemraada ees kaasa vägivaldseks muutunud miitingu, mille tagajärjel sai surma kolm ja vigastada 141 inimest, kellest enamik olid miilitsatöötajad või rahvuskaartlased.

Igor Kopõtin selgitas ETV saatele "Terevisioon" antud intervjuus, et reformid, mida Ukrainas praegu läbi viiakse, tunduvad olevat kõigest kosmeetilised ehk sisuliselt neid läbi ei viida. Ka arutlusel olnud muudatused põhiseaduses olid sisuliselt kosmeetilised.

Kopõtini sõnul puhkesid esmaspäeval vägivaldsed kokkupõrked, kuna keegi ei ole rahvale muudatusi selgitanud.

"Põhiküsimus on keskvõimu detsentraliseerimine ja keegi täpselt ei tea, mida see tähendab. Arvatakse, et see võib tähendada separatistidele vabade käte andmist ja ühtlasi võimu jaotust uute oligarhide vahel. Kokkupõrked, mis seal on toimunud, näitavad, et Ukrainas on sügav, mitte ainult poliitiline, vaid ka ühiskondlik kriis," rääkis ajaloolane.

Tema sõnul Ukraina kriis praegu kogu aeg areneb ehk toimub olukorra regress, mis mängib kaarte kätte Venemaale. "Vladimir Putini eesmärk on Ukraina sisepoliitilist olukorda destabiliseerida ja kukutada võimult Petro Porošenko, et tuua võimule Kremli-meelne valitsus ja president," selgitas Kopõtin.

Ta tõdes, et Porošenko valitsus on praegu väga kirju ja üks väiksematest koalitsioonipartneritest, kes soovib valitsusest lahkuda, korraldas ka esmaspäevase miitingu. "Ukrainas on mitu gruppi, kes pole rahul Porošenko võimuga," märkis ta.

Kopõtini hinnangul võib Porošenko võimu oodata ees kokkuvarisemine, kui sisepoliitilist kriisi ei suudeta lahendada.

"Tundub, et Novorossija probleem Ukrainas on nagu vähirakuke, mis õõnestab riiki seestpoolt. Kui seda probleemi ei lahendata, siis sisepoliitiline kriis süveneb ja Porošenko võim kukub. Me näeme, et rindel ei ole suudetud olukorda stabiliseerida, toimub ikkagi tulevahetus ja see mõjutab ka sisepoliitilist olukorda," rääkis ajaloolane.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: