Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Analüütikud kardavad vaba liikumise ja Schengeni viisaruumi piiramist Euroopas

Foto: Ferenc Isza/AFP/Scanpix

Analüütikud hoiatavad, et salaja üle piiride pääseda üritavate põgenike hulga tõttu võidakse hakata piirama vaba liikumist Euroopas.

Euroopa riigid püüavad toime tulla üha suurema hulga põgenikega, juulis saabus euroliitu rekordarv pagulast - ligi 108 000 inimest. Aasta algusest praeguseni on Euroopasse tulnud 350 tuhat immigranti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ungarisse on ainuüksi augustis tulnud 50 000 põgenikku, kellest enamik soovib jõuda Saksamaale. Deutsche Welle ajakirjanik Thomas Sparrow ütles "Aktuaalsele kaamerale", et enamjaolt põgenike tulek sakslaseid ei häiri.

Avasüli ei võeta vastu ainult neid sisserändajaid, kes lähevad Saksamaale nii-öelda hea elu peale. Samas lisas Sparrow, et Saksamaa poliitikud tahavad, et põgenikekriisile otsitaks lahendust kogu Euroopas.

"Sellepärast, et see on üleeuroopaline probleem ja sellele tuleb leida ka üleeuroopaline lahendus. Mida see tähendab? See tähendab, et tuleb kehtestada kvoodid ehk teisisõnu tuleb põgenikke õiglasemalt Euroopa Liidus ümber jagada, sest praegu me näeme, et ainult üksikud riigid, nende seas Saksamaa, võtavad vastu palju põgenikke. Samal ajal kui teistesse riikidesse lähevad vaid mõned," rääkis Deutsche Welle ajakirjanik Thomas Sparrow.

Saksamaa hinnangul võib sel aastal riiki saabuda kuni 800 000 varjupaigataotlejat. Riigile tähendab see lisakulutusi, mis võivad küündida kolme miljardi euroni.

"Kindlasti on kulutusi, kuid Saksamaa majandus on tugev ja saab sellega hakkama. Uute inimeste saabumisega on tööturul vaja teha mõningaid muudatusi, kuid ma leian, et need on muudatused, mida Saksamaa peaks niikuinii tegema," leidis Economisti ajakirjanik Edward Lucas.

Paljud analüütikud on aga mures, et kui suur hulk põgenikke üritab jätkuvalt illegaalselt Saksamaale pääseda, siis varsti hakatakse piirama ka vaba liikumist Euroopas ja ohtu satub Schengeni viisaruum.

"Ma arvan, et Schengeni viisaruum on ohus ja sellest oleks kahju, sest Schengen on Euroopa Liidu jaoks suurepärane saavutus. Euroopa Liit suudaks aga eksisteerida ilma selleta, sest liit ja ühisturg olid olemas juba aastaid enne Schengenit. Viisaruumi kadumine oleks kallis ja häiriv, aga ma arvan, et see võib kindlasti juhtuda," nentis Lucas.

"Saksamaa ei taha, et Schengen väga palju muutuks ja siinsed poliitikud on seda kogu aeg öelnud, aga nad on ka öelnud, et Schengen on ohus, kui Euroopa ei leia põgenikeprobleemile lahendust," lausus Thomas Sparrow.

Eesti siseministeerium aga ütles kirjalikus kommentaaris "Aktuaalsele kaamerale", et Euroopa Liidu sisepiire ületavate smugeldajate ja sisserändajate ohjamiseks ei ole vajalik sisepiiridel piirikontrolli taastamine, vaid tarvis on kontrolli tugevdada välispiiridel.

Samuti leidis siseministeerium, et sellist olukorda nagu Ungaris, kus suur hulk sisserändajaid soovib edasi minna teise riiki, Eestis näha ei ole, sest transiidi kõige suuremaks eelduseks on maismaaühenduse olemasolu sihtriigiga.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: