Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tšehhi lõpetab Saksamaale suunduvate migrantide kinnipidamise

Migrandid Budapestis raudteejaama juures.
Migrandid Budapestis raudteejaama juures. Autor/allikas: Leonhard Foeger/Reuters/Scanpix

Tšehhi politsei lõpetab Ungaris asüüli taotlenud, kuid Saksamaale minna soovivate Süüria migrantide kinnipidamise, teatas politsei välismaalaste osakond.

Tšehhis üha kasvab migrantide arv, kes saabuvad Ungarist läbi Slovakkia ja Austria, soovides edasi minna Saksamaale, vahendas Reuters.

EL-i reeglite kohaselt peavad migrandid jääma esimesse riiki, kuhu nad saabuvad, kuid tuhanded inimesed püüavad suruda end edasi Lääne- ja Põhja-Euroopasse. Austria on lubanud mitu rongitäit migrante oma territooriumilt lahkuda.

Tšehhi aga pakub nüüd süürlastele, kes on juba end Ungaris aslüülitaotlejaks registreerinud, küsida varjupaika Tšehhis. Neile, kes Tšehhis asüüli ei saa, võimaldatakse minna rongijaamadesse ja reisida mujale.

Politsei pressiesindaja Katerina Rendlova ütles, et riik otsustas viia läbi muudatuse, sest Ungari keeldub seal varjupaika taotlenud pagulasi tagasi võtmast ja Saksamaa on valmis need süürlased vastu võtma.

"Me reageerisime Ungari ja Saksamaa seisukohtadele. Meie hinnangul ei ole nende inimeste kinnipidamisasutustes hoidmine tõhus," rääkis Rendlova.

Tšehhi politsei pidas teisipäeval kinni 214 migranti, kellest enamik on süürlased ja kes saabusid Slovakkiast ja Austriast. Alates juunikuust, mil tugevdati piirikontrolli, on Tšehhi vahistanud üle 2000 migrandi.

Siiani peeti Ungaris asüüli taotlenud migrante Tšehhi kinnipidamiskeskustes kinni kuni kuus nädalat, et oodata Ungarisse tagasisõitmist või vabastamist. Uus lähenemine kiirendab aga nende teekonda Saksamaale.

Möödunud ööl valgusid sajad migrandid Pariisi Londoniga ühendavale raudteele Calais' lähedal ja Budapestis on pahased migrandid raudteejaama ees laagris, nõudes Saksamaale suunduvatele rongidele pääsemist.

Riigid kutsuvad EL-i asüülireegleid üle vaatama

Itaalia, Prantsusmaa ja Saksamaa allkirjastasid ühise dokumendi, millega kutsutakse üle vaatama praeguseid Euroopa Liitu varjupaigareegleid ja migrantide õiglasele jaotamisele EL-i sees, teatas Itaalia välisministeerium.

Dokumendis rõhutatakse, et praegune migrandikriis on näidanud asüülireeglite piiranguid ja vigu.

Samuti kutsuvad riigid üles andma kriisile tugev vastus.

Riigid soovivad, et seda küsimust arutataks 4. ja 5. septembril Luksemburgis toimuval EL-i välisministrite kohtumisel.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: