Michal valdusfirma ideest: muutused hakkavad tulema aasta jooksul ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Majandusminister Kristen Michal tutvustab täna riigiettevõtete konsolideerimise kava, tema sõnul hakkavad muudatused tulema juba aasta jooksul.

Riigiettevõtete juhtimine on plaanis koondada sektorite kaupa ühe või mitme valdusettevõtte alla, mis Michali sõnul tagaks parema finantsvõimekuse ja kontrollsüsteemi. Ühtlasi muutub seeläbi riigiettevõtete nõukogude staatus ning poliitikud sellisel juhul enam neisse nõukogudesse ei kuuluks, vahendasid ERR-i teleuudised.

Reformiplaan täiendab 2013. aastal Erki Raasukese tehtud ettepanekut, mis näeb ette sarnase väärtusega riigiettevõtete koondumist ühte valdusettevõttesse. Plaani kohaselt koondatakse ühise valdusfirma alla Tallinna Sadam, Eesti Raudtee, EVR Cargo, Eesti Loots, Saarte Liinid, Tallinna Lennujaam ja veeteede ameti laevaliikluse korraldamise osakond.

Uus kontsern saab samuti nõukogu, kuid Michali kinnitusel kaoks poliitikute roll ettevõtte sees ja pigem oleks see valdusettevõtte tasandil.  

"Mina näen, et valdusettevõtte tasandil peaks pühenduma sellele tööle pidevalt. Võib-olla üks probleem on see, et ühel hetkel töötavate juhtide ametiaeg ja kompetents ületab muutuvate nõukogu liikmete kompetentsi ja väga tihti ongi võimalik selliseid tegusid teha, kui ei tea, mille kohta küsida ja kas saab küsida," rääkis Michal ETV saates "Terevisioon", viidates Tallinna Sadama skandaalile.

"See olekski poolepäeva töö Erkki Raasukese, Siim Kallase või Juhan Partsi masti meestele, kes tegelikult võiksidki olla seal nõukogus ja riigi poliitikat selles kujundada ja teisest küljest avalikkuse ja riigiga suhestuda," lisas ta.

Michali sõnul ei ole valdusfirma idee pika tuleviku küsimus. "Orienteeruvalt aasta jooksul peaks tegevused sinna jõudma, et muutused tulevad. See pole väga pikk aeg. Isegi Eesti kiiresti muutuvas maailmas. Arvan, et need muutused on ikka väga lähedal," sõnas ta.

"Mis puudutab vahepealset aega, siis nõukogude määramisel tuleb jälgida, et isikud, kes sinna lähevad, oleks kompetentsed. Aga ma arvan, nagu ka Erkki Raasuke ja Taavi Veskimägi eile ütlesid, et ka poliitikutel on oma roll suunise sõnastajana, mida ühiskond või poliitiline avalikkus tahab. Aga ükski nõukogu ei pea koosnema ühest osast - ei saa olla ainult ettevõtjad või poliitikud või ametnikud. Tasakaal on võti," lisas ta.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: