Maailm leinab Türgi rannalt leitud 3-aastast Süüria põgenikku ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Pilt on rahvusvahelises meedias saanud nimeks
Pilt on rahvusvahelises meedias saanud nimeks "Kaldale uhutud inimlikkus" Autor/allikas: STR/AFP/Scanpix

Türgi rannast leiti surnult Süüriast pärit 3-aastane Aylan Kurdi. Fotod poisi leidmisest Bodrumi rannalt on avaldanud suur hulk maailma meediväljaandeid ning paljude hinnangul võtab pilt, mille pealkirjaks on pandud "Kaldale uhutud inimlikkus", sobivalt kokku kogu põgenikekriisi õuduse.

NB! Artikli lõpus olevad fotod ei sobi nõrganärvilistele!

Aylan Kurdi on pärit Süüriast Kobane linnast, kust ta oli oma perekonnaga liikumise Islamiriik Iraagis ja Levandis ehk ISIL-i eest Türki põgenenud, vahendasid The Telegraph jt.

Aylan oli üks 17 põgenikust, kes püüdsid jõuda Türgist Bodrumi poolsaarelt Kreekasse Kosi saarele. Paat läks aga Egeuse meres ümber. Ükski paadis olnutest ei kandnud päästevesti.

Paadis oli ka Aylani 5-aastane vend Galip, ema Rehani ja isa Abdullah. Ka tema vend ja ema hukkusid. Isa soovib väidetavalt naasta Kobanesse, et oma naine ja lapsed matta.

Uppusid veel kaks paadis olnud venda - 11-aastane Zainb Ahmet-hadi ja tema 9-aastane vend Hayder.

Pildid "KiyiyaVuranInsanlik" ehk "kaldale uhutud inimlikkus" levivad nii sotsiaalmeedias kui ajalehtedes üle maailma.

The Telegraphi andmetel keeldus Kanada perekonnale varjupaika andmast. Üle 20 aasta Vancouveris elanud Teema Kurdi rääkis ajalehele Ottawa Citizen, et perekond oli esitanud riigile n-ö G5 ehk erarahastusega pagulaste taotluse.

Veebileht märgib, et kodakondsuse- ja immigratsiooni amet keeldus sellest tänavu juunis seoses segadusega Türgist saabuvate taotlusega. ÜRO ei registreeri Süüria kurdi põgenikke Türgis pagulastena ja Türgi riik ei anna pagulastele väljasõidu viisasid.

"Ma püüdsin neid toetada ja mu sõbrad ja naabrid aitasid, kuid me ei saanud neid sealt välja ja sellepärast nad läksid paati. Ma maksin nende eest Türgis isegi üüri, kuid see on kohutav, kuidas süürlasi seal koheldakse," rääkis Teema.

Süüriast on neli aastat kestnud kodusõja tõttu lahkunud umbes 11 miljonit inimest ja rohkem kui 200 tuhat on arvatavalt surnud.

Samas on mitmed migratsioonieksperdid meedia ja lugejate reaktsiooni kritiseerinud, sest Vahemere põgenikekriisiga tegelevad inimesed näevad sarnaseid vaatepilte peaaegu iga päev. Näiteks Human Rights Watch'i kriisiolukordade direktor Peter Bouckaert nentis Twitteris, et alles eelmisel nädalal uhtus meri Liibüa rannikule kümneid uppunud põgenikke ning nendest ei rääkinud eriti keegi.

 

 

Toimetaja: Merili Nael, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: