Tsahkna: sallivuse eest seisjad külvavad tihti ise viha ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Margus Tsahkna.
Margus Tsahkna. Autor/allikas: ERR/Martin Dremljuga

Sotsiaalminister Margus Tsahkna sõnul peab Vao varjupaigataotlejate majutuskeskuse süütamist võtma täie tõsidusega, kuid juhtunu põhjalt ei tohiks kogu Eesti ühiskonna suhtes teha laialiulatuvaid järeldusi.

"Tegu on jõhkra provokatsiooniga, millel oleks võinud olla väga karmid tagajärjed ka inimohvrite näol. Ennustan, et see debatt, mis nüüd ühiskonnas lahti läheb või tuult tiibadesse saab, on just nimelt selle üle, kas Eesti on vihkav ühiskond või mitte," ütles Tsahkna (IRL) valitsuse pressikonverentsil.

Inimene, kes hiilis öösel Vao majutuskeskuse juurde ja pani seina põlema, tegi Tsahkna arvates seda suure tõenäosusega just sel eesmärgil, et provotseerida debatti – esmärgiga anda kogu Eesti rahvale hinnang, et siin vihatakse inimesi.

"Minu üleskutse inimestele on võtta seda kõike külma rahuga. Teha küll tõsised järeldused, aga säilitada külm närv. Kõik teemad, mis Euroopas üleval on seoses massilise immigratsiooniga, üritatakse väga emotsionaalseks lüüa. See konkreetne sündmus paneb kõik ka Eestis hoopis teise valgusesse," rääkis ta.

Kommentaaris Vikerraadio saatele "Uudis+" selgitas Tsahkna, et lisaks Vaos elavatele varjupaigataotlejate julgeolekule nõrgestavad vihakuriteod kogu riiklikku kaitset.

"Me ei ela suletud väikeses Eesti riigis. Kindlasti on meie idanaaber huvitatud, et Euroopa oleks ebastabiilne ja et Eesti ei oleks usaldusväärne partner oma Euroopa naaberriikidele ja liitlastele. Sellised provokatsioonid võivad tulla ja väga loodan, et Eesti riigil on piisavalt mõistust ja vahendeid, et need ära hoida," sõnas minister. Ta loodab, et pagulaspoliitika küsimuses liberaalsed ja konservatiivsed osapooled hoiduvad teineteist viha õhutamises süüdistamisest.

Minister tuletas meelde, et Eesti pagulaspoliitika on olnud konservatiivne. See tähendab, et ligi 85 protsenti varjupaigataotlejatest saadetakse tagasi nende päritoluriiki ja vaid 15-le antakse Eestis õiguslik kaitse. Ka Vao keskuses elavad samuti inimesed, kelle puhul uuritakse, kas tegu on reaalset abi ja kaitset vajavate inimeste või majanduspõgenikega.

"Rohkem tervet mõistus! Sallivuse sõna on ära rikutud, julgen selle võimalikest rünnakutest hoolimata välja öelda. Sallivuse eest seisjad külvavad väga tihti ise viha. Oleme tubli Eesti rahvas ja tulnud läbi palju raskematest oludest. Siin on vaja säilitada külma verd ja kainet pead, et käituda väärikalt. Eesti rahvas on väärikas rahvas," ütles Tsahkna.

Ööl vastu tänast pandi Lääne-Viru maakonnas Väike-Maarja vallas Vao külas põlema varjupaigataotlejate majutuskeskuse välissein, kuid inimestest keegi põlengus viga ei saanud.

Toimetaja: Priit Luts, Greete Palmiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: