Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pevkur: ministeerium ja kapo on Kohveri juhtumist oma õppetunni saanud

Foto: Siim Lõvi /ERR

Aasta tagasi viidi Luhamaa piiripunkti lähedal relva ähvardusel Venemaale kaitsepolitseinik Eston Kohver ning eelmisel kuul mõistis Pihkva kohus ta spionaažis süüdistatuna 15 aastaks vangi. Siseminister Hanno Pevkuri sõnul viis ministeerium kaitsepolitseis läbi sisejuurdluse ja on juhtunust oma õppetunnid saanud.

Eston Kohveri röövimise teade jõudis eelmise aasta 5. septembril ajakirjanike meilidele tööpäeva lõpu poole. Veidi hiljem toimunud kaitsepolitsei ja riigiprokuratuuri ühisel pressikonverentsil selgitati, et kogenud kaitsepolitseiniku röövimine toimus kella 9 paiku hommikul. Kasutati suitsugranaate ja tõkestati raadiosidet, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kell 13 kohtunud Eesti ja Venemaa piirivalveametnikud käisid sündmuskohal ja kaitsepolitsei teatel kinnitas Venemaa piirivalve, et neil puuduvad andmed sellise intsidendi kohta.

Siiani ei ole teada, mida Kohver piiril täpselt tegi. Kaitsepolitsei on vaid avaldanud, et Kohver täitis ametikohustusi ja tegemist oli teabehankega piiriülese korruptsiooni ja piiritolli küsimustes. Endiselt ripub õhus küsimus, kas Kohveri röövimist oleks kuidagi olnud võimalik ära hoida.

"Siseministeerium tegi esimest korda 25 aasta jooksul kaitsepolitseis sisejuurdluse ja sellest on oma õppetunnid saanud nii ministeerium kui ka eelkõige kaitsepolitseiamet," rääkis Pevkur.

"Loomulikult kõike kaitsepolitseiametiga seonduvat kommenteerida ei saa, aga olulisim on vast see, et kõik need protseduurid, kuidas üht või teist otsust tehakse, on üle vaadatud ja vajadusel ka muudetud," lisas minister.

Avalikkuses algas pärast Kohveri röövimist arutelu ka Eesti piiri turvalisuse üle. Kõlasid isegi mõtted, et taastada tuleks relvastatud piirivalve, kuigi valitsus selleks vajadust ei näe.

Aastaga on Eesti poolset piiriba oluliselt puhastatud ja tänavu veebruaris tutvustas valitsus riigipiiri väljaehitamise kava. Sellega seoses plaanitakse lisaks piiri tähistamisele tegeleda ka valvesüsteemide tehnilise loomise ning arendamisega.

Samuti soovib politsei- ja piirivalveamet piiririkkumiste tõkestamiseks ehitada maismaapiirile kõrge piirdeaia. Venemaa on seda plaani nimetanud juriidiliselt tähtsusetuks, sest piirilepet kahe riigi vahel ei ole.

Sama kõigutamatu on Venemaa olnud kogu Kohveri juhtumiga seoses.

"Rahvusvaheline surve ei ole siiani sundinud Venemaad oma käitumist muutma, kuid ma võin kinnitada, et neile kindlasti ei meeldi, et väga paljudel kohtumistel seda küsimust tõstatatakse ja ma arvan, et Venemaa on väga selgelt aru saanud, et see on üks lisaärritaja Euroopa Liidu ja Venemaa vahelistes suhetes," rääkis välisminister Marina Kaljurand.

Ta kinnitas, et Kohveri vabastamiseks survestatakse Venemaad ka edaspidi ja lisas, et ta on palunud ÜRO peaassamblee raames kohtumist Venemaa välisministriga, et siis samuti kaitsepolitseiniku röövimisest rääkida.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: