Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pettai: Ossinovskile olid muudatused vajalikud, et saada endale kindel jalgealune

{{1441554397000 | amCalendar}}
Foto: Martin Dremljuga/ERR

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) juhi Jevgeni Ossinovski otsuse taga vahetada välja pea kõik oma ministrid on soov end kehtestada ning viia valitsusse oma meeskond, arvavad poliitikaasjatundjad.

Jevgeni Ossinovski eilne otsus toob valitsusse kolm uut ministrit, ametisse jääb kultuuriminister Indrek Saar. Ossinovski ise asub tervise- ja tööministri kohale, ettevõtlusministriks saab jurist Liisa Oviir ja kolmes valitsuses kaitseministrina töötanud sotsiaaldemokraatide eelmise esimehe Sven Mikseri vahetab välja riigikogu väliskomisjoni esimees Hannes Hanso, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kunagine välisminister, Euroopa Parlamendi saadik Urmas Paet ütles kaitseministri väljavahetamise kohta, et põhjust tuleb otsida sotsiaaldemokraatide siseelust.

"Eks see peegeldab mingil määral sotsiaaldemokraatide siseelu ja selle pingestatust. Väljastpoolt vaadates ma arvan, et kaitseministrile pole olnud küll midagi ette heita, et puht professionaalsest spektist oleks pidanud selle muutuse tegema," arutles Paet.

Tartu ülikooli võrdleva poliitika professor Vello Pettai selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et Ossinovski otsus enamik ministreid välja vahetatada näitab seda, et ta järgis põhimõtet, et erakonna esimees valib ise endale meeskonna.

"Kui me võtame siin võrdluseks Margus Tsahkna tuleku IRL-i esimeheks, siis tema ei asunud suuri vahetusi või vangerdusi tegema. Antud situatsioonis on see aga Ossinovski jaoks vajalikuks osutunud, et pärast väikest mässu saada endale kindel jalgealune kätte," rääkis Pettai.

Tsahkna märkis, et Ossinovski on nüüd valinud oma meeskonna. "Pärast sotside üldkogu oli ju selge, et uus esimees otsis oma võimalust alates koalitsioonilepingu täiendamisest kui ka kõikidel nendel teemadel, et kas üldse jääda koalitsiooni või mitte. Jevgeni Ossinovski on nüüd valinud oma meeskonna, Sven Mikseri meeskonna valitsusest tagasi kutsunud," rääkis ta.

Tsahkna lisas, et valitsuse liikmena pole Ossinovskil võimalik enam valitsuse tegevust kõrvalt kritiseerida, vaid tuleb ise vastutada.

Keskerakonna aseesimees Kadri Simson ütles, et näeb Ossinovski vangerdust kui püüet uuendada sotsiaaldemokraatide rolli valitsusliidus. Tema hinnangul said sotsiaaldemokraadid valitsusse minnes halvemad positsioonid kui varem.

Selle taga, et eelmine esimees Sven Mikser asendati valitsuses uue inimesega, näeb tema vastutust kehva valimistulemuse eest.

"Ma arvan, et see oli tagajärg, et ei õnnestunud peale esimehe vahetust ühtse meeskonnana jätkata ja ilmselt puudus seal Sven Mikseri poolne tahe. Samas, ma arvan, et tema kompetents ei lähe ju kuhugi kaduma, ta tuleb ju riigikokku," kommenteeris Simson.

"Aktuaalsele kaamerale" teadaolevalt polnud sotsiaaldemokraadid juhatuses uusi ministreid arutades üksmeelsed. Ossinovski ettepanekut austati, kuid kolmandikule ei meeldinud otsus vahetada välja kaitseminister Sven Mikser.

Saarts: Ossinovski soovis valitsusse enda meeskonna inimesi

Politoloog Tõnis Saarts kommenteeris ERR-i raadiouudistele, et olulisim on sotsiaaldemokraatide ministrite vahetuse puhul see, et nüüd kuulub ka erakonna esimees ministrite hulga.

"See oli kahtlemata Sotsiaaldemokraatliku Erakonna jaoks probleem, eriti arvestades vahepealset n-ö koalitsioonikriisi, mis oli. Erakonna esimees, kes on valitsuses, suudab ennast ka täitevvõimu tasandil paremini kehtestada ja ka partneritega lävi rääkida ja kontakti saavutada," rääkis Saarts.

"Teine oluline aspekt on siin see, et vahetati välja siiski rohkem ministreid kui eeldasime. Kõige parem seletus on vast see, et erakonna esimees sooviks näha valitsuses rohkem oma meeskonda kuuluvaid inimesi. See valitsus nende ministritega, mis kevadel paika pandi, oli ikkagi üsna vana esimehe Sven Mikseri nägu. Kui nüüd esimees vahetunud, tundub ka loogiline, et ta võiks tõsta rohkem oma meeskonna inimesi ministriteks," lisas politoloog.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: