Jõks: riigikogu liikmete nõukogudesse kuulumise puhul ei saa vastutusest rääkida ({{commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Tallinna Sadama korruptsiooniskandaal on taas päevakorda tõstnud riigiettevõtete juhtimisprobleemid ja sellega seoses tekkis ka küsimus, kas ja millist vastutust kannab praegu riigiettevõtte nõukogu. Endise õiguskantsleri, advokaat Allar Jõksi sõnul ei saa riigikogu liikmete nõukogudesse kuulumise puhul vastutusest rääkida.

Asjaolu, et sadama juhtkond sai korruptsioonikahtlustuse, tuli sadama nõukogule justkui välk selgest taevast - vähemalt nii nad väidavad. Eelmisel reedel teatas nõukogu esimees Remo Holsmer nõukogu tagasiastumisest, vahendas "Aktuaalne kaamera. Nädal".

"Kui me loeme neid väljaütlemisi, et "ma ei teadnudki, et selline olukord äriühingus on", "see tuleb mulle täiesti üllatusena", "ma ei kujutanud seda ette", siis kuidas saab vastutada inimene, kes ei saa aru, millega ta tegeleb?" märkis Jõks.

Tähtsaim küsimus on aga, milline on riigiettevõtte nõukogu liikme tegelik vastutus.

"Olukorras, kus riigiettevõtete nõukogudesse kuuluvad riigikogu liikmed, siis me ei saagi mingist vastutusest rääkida. Riigikogu liige ei vastuta ministri ees. Põhiseaduse järgi ta ei tohiks vastutada," selgitas Jõks.

"Kui riigi osalusega äriühingus on riigikogu liige, siis juhul, kui peaks tekkima selline olukord, et peaks tekkima ettevõttele kahju ja ka nõukogu liikmed peaksid kohtus vastutama ehk nõue pööratakse halvimal juhul ka nende enda vara suhtes, siis kui riigikogu liige leiab, et kohtumenetluses osalemine tema kohustuste täitmist rahvaesindajana takistab, ta selles kohtumenetluses osalema ei pea," rääkis õiguskantsler Ülle Madise.

"Kui need äriühingud on ka sellised, mille üle käib ka mõni regulatsioonivaidlus, siis seal võib tõepoolest tekkida huvide konflikt, et kas see riigikogu liige on selle äriühingu esindaja parlamendis või on ta riigi esindaja selle äriühingu juures," märkis Reformierakonna aseesimees Kaja Kallas.

Selgelt joonistub välja võimude lahususe küsimus ja riigikogu liikme võimalus oma immuniteedi taha peitu minna. Kuigi viimastel aastatel on riigikogu liikmete arv nõukogudes oluliselt vähenenud, istub riigile kuuluvates äriühingutes tänase seisuga seitse riigikogulast, kellest kõik on Reformierakonnast.

Lisaks igapäevatööle riigikogus, jõuavad Euroopa asjade komisjoni esimees Kalle Palling, rahanduskomisjoni esimees Remo Holsmer ning Aivar Sõerd osaleda veel mitme riigiettevõtte juhtimist kontrollivates nõukogudes.

Kolme nõukogu liikmena liidrirolli hoidev Palling taandas end sel nädalal Eesti Energia nõukogust. Aga vaid riigikogu liikmete eemaldamisega nõukogudest täielikku läbipaistvust saavutada ei saaks.

"Kui ette kujutada olukorda, kus ühtegi riigikogu liiget ei oleks olnud ühe või teise äriühingu nõukogus, kus on korruptsiooniskandaalid ilmsiks tulnud, kas siis oleks seis teine? See muidugi ei tähenda, et põhiseaduse järgset võimude lahususe põhimõtet ei peaks korda tegema. Peab küll," arutles Madise.

Riigile kuulub 100-protsendiliselt 26 äriühingut, mille nõukogudes istub täna 138 inimest. 61 inimest ehk 44 protsenti neist on erakondliku kuuluvusega. Enam kui pool neist kuuluvad Reformierakonda (54%) , üle veerandi on Sotsiaaldemokraatlikust Erakonnast (28%) , IRL-i kuulub 11 protsenti ja Keskerakonda 7 protsenti.

"Ma põhimõtteliselt ei ole vastu, et poliitikud ei võiks olla nendes nõukogudes, aga minu meelest on oluline see, et kas nad on siis poliitikud või mittepoliitikud, et neil oleksid need vastavad kompetentsid, mida nad sellele äriühingule juurde annavad," rääkis Kaja Kallas.

2012. aastal lahvatanud Reformierakonna varjatud rahastamise skandaalis Silvergate võtmekohal olnud tänane majandusminister Kristen Michal tutvustas sel nädalal reformiplaani, millega mitmed riigifirmad koonduvad ühe valdusfirma alla ja nende nõukogudesse määratakse inimesed oma pädevuse, mitte poliitilise kuuluvuse alusel.

Ajakirjanduses on avaldatud sel nädalal mitu lugu, kus kirjutatakse, et Tallinna Sadam on aastaid olnud seotud erakondade varjatud rahastamisega ning väidetavalt on ka kaks sadama nõukogu liiget käinud praamiärimees Vjatšeslav Leedolt erakonnale raha küsimas.

Peaminister Taavi Rõivas on artiklid kuulujuttude levitamise pähe hukka mõistnud ning Remo Holsmer lubas Postimehe vastu kohtusse minna.

Sel reedel viskas Reformierakonna juhatus parteisse kuulunud praegu vahi all viibiva Allan Kiili erakonna nimekirjast välja.

Kaja Kallase hinnangul ei ole Reformierakond Tallinna Sadama juhtumi valguses siiani mingit sisekaemust teinud.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: