Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Politsei: kuulujutt Vao külas toimunud vägistamisest ei vasta tõele

{{1441703957000 | amCalendar}}
Varjupaigataotlejate majutuskeskus Vao külas Lääne-Virumaal.
Varjupaigataotlejate majutuskeskus Vao külas Lääne-Virumaal. Autor/allikas: Kalev Saar/Postimees/Scanpix

Rakvere politseijaoskonna juht Indrek Link kinnitas, et kuulujutuna levinud lugu Vao külas vägistatud naisest ei vasta tõele. Teiste seas levitasid infot vägistamise kohta ka parlamendierakonna, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aseesimees Martin Helme ja fraktsiooni liige Henn Põlluaas.

"Oleme korduvalt kontrollinud alusetut väidet, nagu oleks ühte külaelanikku vägistatud," ütles Link ERR-i uudisteportaalile.

Politseijaoskonna juht selgitas, et antud kuulujutu ajendiks on 2014. aasta septembris toimunud sündmus, kus politsei sai teate joobes naisest Vao külas, kes magab avalikus kohas ning keegi võib olla tema seisundit ära kasutanud.

"Sündmuskohale sõitnud patrull leidis eest alkoholi tarvitanud naise, kes viidi koju. Tema küsitlemise käigus selgus, et naine oli adekvaatne, mäletas kõike ja kinnitas, et vägistamist või muud seksuaalset rünnet ei toimunud," rääkis Link.

Politsei on naisega selle õhtu osas Lingi sõnul hiljem ka täiendavalt vestelnud ning veendunud, et süütegu tema vastu toime pandud ei ole.

3. septembril jagas Facebookis informatsiooni väidetava grupivägistamise kohta Vao külas, mis pandi toime just immigrantide poolt, EKRE aseesimees Martin Helme.

Ta kirjutas: "Täna on uudis nr 1, kuidas Vao külas kutsuti tuletõrje pagulaste maja seina põlengut kustutama. Mind paneb aga hämmastama asjaolu, et suve alguses Vao külas toimunud grupivägistamist, mis pandi toime immigrantide poolt, ei uurinud ega uuri tänaseni mitte keegi. Vastupidi - politsei viis vägistatud naise lihtsalt platele. Tundub, et vägistamine on lubatud, kui seda teevad immigrandid."

Martin Helme kommenteeris ERR-i uudisteportaalile, et tänane info on uus. "Kuni tänaseni oli ikkagi seis selline, et keegi ei olnud sellega tegelenud. Eks nad on siis nüüd peale seda minu postitust ilmselt võtnud ennast kätte," lausus ta ja selgitas, et tema tõstatas oma postituses esile probleemi, et asja uurimisega ei tegeletud. "See oli väga teravas kontrastis selle põlengu juhtumiga, kus terve maailm asus selle asjaga tegelema."

EKRE aseesimees meenutas, et nad uurisid ka augustis, kas politsei on antud juhtumi osas uurimist alustatud, kuid said info, et politsei pole sellega tegelenud.

"Minu kogu postituse mõte oli see, et ei saa olla topeltstandardeid. Ei saa olla niimoodi, et kui kahtlustatavateks on immigrandid, siis keegi ei räägi, kaasa arvatud ajakirjandus sellega praktiliselt ei tegelenud. See oleks pidanud risti-põiki olema läbi uuritud teema ja politsei samamoodi põhimõtteliselt vaatas teisele poole," lisas Helme.

EKRE fraktsiooni liige Henn Põlluaas meenutas, et tema sai info toimunu kohta toona Kanal 2 saatest "Reporter", mille peale ta tegi järelepärimise siseministrile, kus küsis, kas selline intsident toimus ja kui toimus, siis kas on reageeritud ning kui ei ole, siis miks. "Ma ei ole tänaseni vastust saanud," lausus ta.

"Siin on nüüd see küsimus, et kui politsei väidab, et mingit intsidenti ei ole ja mingit uurimist ei ole, siis politsei algatab ju oma uurimisi vastavalt kannatanu avaldusele. Aga kui see naisterahvas oli niivõrd purjus, et ta ei suutnud ütelda "ei" ega "jah", siis tegelikult, kui kohalikud inimesed ikkagi kutsusid politsei välja, siis ma arvan, et politsei peab tegutsema sõltumata sellele, kas kannatanu või vägistatu oli adekvaatne või ei olnud. See on politsei ülesanne välja uurida, et mis seal siis tegelikult juhtus," rääkis Põlluaas.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: