Eesti eurosaadikuid üllatas Junckeri kõne otsekohesus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Arvo Meeks/Valgamaa/Scanpix

Euroopa Parlamendi saadikute Tunne Kelami ja Kaja Kallase hinnangul olid Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri kõnes olemas kõik olulisemad märksõnad. Samas üllatas saadikuid Junckeri kõne puhul liigne otsekohesus.

Eriti oluline oli saadikute arvates see, et eraldi mainiti Balti riike, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Nii nagu pidas Juncker oma kõnes kõige olulisemaks Euroopa ees seisvaks probleemiks pagulaste rändega kaasnevat, ütlevad ka Junckeri kõnet kuulanud Euroopa Parlamendi saadikud Kaja Kallas ja Tunne Kelam, et kõne olulisim sõnum oligi seotud sellega, et Euroopa peab suutma jääda oma väärtuste juurde ja suutma adekvaatselt pagulaste rände teemaga tegeleda.

"Mis kõlama jäi selles osas, oli see, et Juncker ütles, et me peame tegelikult olema uhked selle üle, et Euroopa on nende inimeste jaoks kontinent, kus on lootus ja rahu. Et see on n-ö see saar, kuhu tahaks kõige eest põgeneda ja tõepoolest, see on väga tugev kujund, et me peaksime selle üle uhked olema," rääkis Kallas.

Kallas märkis, et teda üllatas Junckeri väga jõuline stiil pagulaste ümberjagamisest rääkides. Tunne Kelami sõnul püüdis Juncker haarata väga suurt teemaderingi. Samas jättis ta üsna üldsõnaliseks näiteks selle välispoliitika osa, mis võiks aidata ennetada pagulaste rännet ja tegeleda selle põhjustega.

"Mis Junckeri kõnes oli olemas, kuid mis oli nõrgem ja ebamäärasem, see oli, kuidas tugevdada meie välispoliitikat, kuidas lahendada selle nähtuse juuri ja see tähendab siis konflikte Süürias, Iraagis ja Liibüas, mille kaudu põgenike massid tulevad," ütles Tunne Kelam. Ta lisas, et ilmselt on selle küsimuse osas erimeelsused ja kõhklused Euroopa liikmesriikide valitsuste vahel palju suuremad kui seda on põgenikeprobleemi lahendamisel, sest põgenikud on siin ja lahendada tuleb see nii või teisiti.

Nii Kelam kui ka Kallas rõhutasid, et Junckeri kõne parim osa oli just Euroopa ühtsuse teema arendamine läbi kõne. Näiteks tegi Juncker juttu ka Balti riikidest ja meie territooriumi terviklikkusest. Kuid Eesti seisukohast oli olulisi teemasid veelgi.

"Juncker rõhutas just seda, et me ei tohiks Euroopa ühtsust kaotada. Mitte ainult pagulaskriisi puhul, ta rääkis ka Kreekast, aga on väga olulised teemad, mis meil siin järjest lauale tulevad, mida Komisjon tahab kindlasti ka korda saata: energialiit puudutab kõikki Euroopa Liidu kodanikke, ettevõtteid, millised on nende energiahinnad kokkuvõttes, kapitaliturgude liit, mis puudutab kapitalile ligipääsu erinevatel äriühingutel - jällegi asi, mis praegu Euroopas ei toimi," lausus Kaja Kallas.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: