Riigiettevõtted saaksid varjupaiga saanud inimestele tööd pakkuda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Christof Stache/AFP/Scanpix

Paljud riigiettevõtted on valmis sisuliselt kohe tööd andma kümnetele sõjapõgenikele. Seda juhul, kui töösoovijatele on antud elamis- ja tööluba ning vajadusel tehtud ka taustakontroll. Majandus-ministeeriumi kinnitusel tuleb enne veel täpselt defineerida, mida tähendab pagulase staatus seaduse silmis.

Jättes kõrvale selle, kui palju pagulasi Eesti riik vastu võtma peaks, jääb küsimus, kas riigiettevõtetel näiteks Tallinna Lennujaamal on neile pakkuda sobivat tööd. Kui töö- ja elamisluba korras ning lennundustöölistele kohustuslik taustakontroll tehtud, siis lennujaam võtaks kümmekond pagulast tööle küll, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Aktsiaselts Tallinn Airport GH juhatuse esimehe Tiit Keppi hinnangul sobiksid Eestisse saabuvad inimesed näiteks assistentideks, kes aitavad puutega reisijaid või abistavad iseteeninduskioskis lennule registreerida.

"Üldjuhul nõuavad need rahvusvahelist keeleoskust ehk siis inglise keelt, vene keelt ja tulevikus ka eesti keelt," lisas Kepp.

Eesti Post saaks kohe tööle võtta kümmekond pakisorteerijat või juhilubadega reklaamikandjat. Ka Elronil on täitmata mõned rongide puhastusteenindaja ametikohad. Riigiettevõtteid, kel on lihtsamat tööd pakkuda, on teisigi.

RMK: palkamine saab toimuda koostöös omavalitsustega

Näiteks riigimetsa majandamise keskuse (RMK) juhatuse liikme Tiit Timbergi sõnul saab RMK pakkuda eelkõige hooajalisi töökohtasid.

"Juhul kui RMK-l tekib täiendavaid töökohti - need saavad olla ikkagi hooajalised töökohad, on need siis taimlates või metsa istutamisel -, siis kahtlemata oleme valmis neid pakkuma ka pagulastele," kinnitas Timberg.

Samas märkis ta, et varjupaiga saanud inimeste palkamine peab toimuma koostöös kohaliku omavalitsusega kuhu nad elama paigutatakse.

Minister: pagulastel võib olla positiivne mõju tööturule

Riigiettevõtete ja omavalitsuste kontakti saab vahendada majandusministeerium. Enne veel peavad sotsiaalministeerium ja siseministeerium defineerima pagulase staatuse seaduse silmis, sest sellest sõltub, kui kiiresti vastuvõetav inimene tööle saab asuda.

Majandusminister Kristen Michal kinnitas, et kui sotsiaal- ja siseministeerium kinnitavad pagulaste tööturule rakendamise plaani, siis majandus- ja kommunikatsiooniministeerium saab sellele omalt poolt kaasa aidata.

"Täna on õnneks või kahjuks olukord selline, et suures osas Eestis on töökäte puudus, seega võib-olla on see majandusele isegi hea," märkis minister.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: