Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Politoloog: Savisaare erakonna esimeheks kandideerimine on vesi teiste parteide veskile

Keskerakonna esimees Edgar Savisaar kinnitas ajalehele Kesknädal, et kandideerib novembris toimuval kongressil taas erakonna esimeheks. Politoloogide hinnangul põlistab see erakonna opositsioonipartei staatust riigikogus veelgi ja on vesi nii mõnegi erakonna veskile, kes on valimistel panustanud Keskerakonna vastase jõu kaardile.

"Minu poole on juba pöördunud mitmed tuntud keskerakondlased ja palunud mind oma kandidatuur üles seada. Saan aru, et liiga vara on püssi põõsasse visata. Paljud tööd on veel tegemisel ning ma ei kavatse midagi pooleli jätta. Olen valmis kellega iganes kongressil rinda pistma," vahendas "Aktuaalne kaamera" Savisaare sõnu Kesknädalale.

Tallinna ülikooli politoloogi Tõnis Saartsi hinnangul on igale erakonnale kasulik, kui esimeheks kandideerijaid on rohkem kui üks, sest see paneb liikmed mõtlema, millist erakonda nad näha tahavad.

"Keskerakonna liikmed on endalt alati küsinud ka seda küsimust, et kui Savisaart ei ole, siis mis saab Keskerakonnast. Keskerakonna jaoks on see eksistentsiaalne küsimus, et kui Savisaart ei ole enam erakonda juhtimas, siis kas see uus juht suudab parteid koos hoida, tagada sama kõrge toetuse. Siin võib vastus olla pigem "ei" ja hirm, et uus juht ei saa hakkama ja Keskerakond muutub väga põhjalikult või kaotab oma senise tugeva positsiooni Eesti poliitikamaastikul, on tõsine," arutles Saarts.

Kaks aastat tagasi toimunud kongressil Savisaarelele vastaskandidaate polnud, üle-eelmisel kongressil pakkus konkurentsi Jüri Ratas. Täna teatas Ratas, et on Riias korvpalliga nii ametis, et erakonna esimeheks pürgimise mõtteid veel ei mõlguta.

Tartu ülikooli võrdleva poliitika professor Vello Pettai arvab, et Savisaare kandideerimiskinnitus ja Kesknädalale antud intervjuu näitab, et Keskerakonna juht on riigikogu opositsioonipartei staatusega leppinud.

"Ta suhteliselt üleolevalt ja ironiseerivalt kommenteerib teisi erakondi. Ta räägib sellest, et IRL-iga ei saa rääkida, sest need on määritud vene rahaga - see tuleb väga tuttav ette. "Rõivasega ei saa rääkida, sest tema ei juhi erakonda ja pigem tuleb rääkida Reformierakonna mõistliku osaga" - see on fraas, mida on just Keskerakonna kohta kasutatud. Kõik need vihjed näitavad, et ta väga ei arvesta sellega," kommenteeris Pettai.

Saartsi hinnangul saavad teised erakonnad, eriti aga Reformierakond Savisaare otsuse tõttu kergendatult hingata, sest valimisvõitluses saab Keskerakonna vastast kaarti jätkuvalt kasutada.

Peaminister Taavi Rõivas ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et Edgar Savisaare isikust Eesti valitsus ei sõltu.

"Tundub, et vana hea Savisaar on tagasi kõigi oma heade ja vigadega. Ma ei usu, et Savisaare isikust väga palju Eesti valitsus sõltuks. Valitsus sõltub täna kolmest erakonnast, kes on koalitsioonis ja sellest, kui palju on neil kolmel tahet ühiselt Eesti jaoks olulisi asju ellu viia," rääkis Rõivas.

"See, et opositsiooni ühe juhtiva erakonna esimees püüab igal võimalusel kaikaid kodaraisse ja väikeseid teravusi meie aadressil pilduda, on ootuspärane. Midagi muud oleks temalt patt oodata," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: