Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rõivas: kutsun omavalitsusi üles järele mõtlema

Taavi Rõivas.
Taavi Rõivas. Autor/allikas: Martin Dremljuga/ERR

Peaminister Taavi Rõivas kutsus valitsuse pressikonverentsil kohalikke omavalitsusi üles pagulaste vastuvõtmise osas inimlikkust näitama, millega tema sõnul ei näidataks solidaarsust mitte üksnes sõjapõgenike ja Euroopa Liiduga, aga ka Eesti valitsusega.

Rõivas kinnitas, et valitsus kujundas tänasel valitsuse istungil seisukoha Euroopa Komisjoni rändekriisi lahendusettepanekutele. "Kriisi olukorras tuleb keskenduda inimeste päästmisele," lausus Rõivas ja rõhutas: "Meil tuleb tegeleda selle kriisi lahendamisega."

"Mis teeb mind murelikuks, on see, et päris mitmed omavalitsused on öelnud, et nemad tahaks selle meie kõigi ühise probleemi lahendamisest kõrvale jääda. Ma kutsun üles kõiki omavalitsusi järele mõtlema," kõneles peaminister. Ta kinnitas, et riik ei soovi omavalitsustelt mitte midagi sellist, mida neil anda ei ole ning täiendavad ressursid nii majutuseks, tugiisikute palkamiseks kui ka teenuste pakkumiseks tulevad Euroopa Liidult.

"Näidates üles inimlikkust, näitavad omavalitsused üles solidaarsust mitte ainult sõjapõgenike ja Euroopa Liiduga, vaid ka Eesti valitsusega," toonitas peaminister. Rõivase sõnul on valitsusel pagulaste vastuvõtmisel kaheosaline plaan, millest ühe eest vastutab siseministeerium, teise eest sotsiaalministeerium. Eesti võimekusse pagulase aitamisel tuleb tema sõnul tõsiselt panustada ning ametkondadel on aasta aega aega, et teha ettevalmistusi, et Eesti valmisolek oleks vastavuses siia tulevate inimeste hulgaga.

Rõivas märkis vastuvõetavate pagulaste arvu mitmekordistumist kommenteerides, et antud kriis on eskaleerinud oluliselt kiiremini kui algselt arvatud ning nentis, et igasugune spekuleerimine numbritega on libe tee.

Peaminister selgitas, et kui Jean-Claude Junckeri ettepanek on luua kriisi lahendamiseks alaline süsteem, siis Eesti jaoks on tähtis, et igal riigil jääks otsustusõigus pagulaste vastuvõtmise üle. "Komisjon saab teha ettepaneku, aga liikmesriikidel peab ka jääma otsustusõigus," ütles ta.

"Siis, kui jaotusvalem ei ole enam riikide vahel suureks vaidlusküsimuseks, saame keskenduda tuumale, milleks on sõja eest põgenevate inimeste aitamine," selgitas Rõivas.

Rõivase sõnul peab Eesti tegema kõik, et ühelt poolt suurendada oma võimet inimesi aidata, aga teiseks panustama, et kriis edasi ei eskaleeruks. Selleks tuleks tema sõnul toetada ka neid riike väljastpoolt Euroopa Liitu, kus väga paljud põgenikud on peatunud, näiteks Liibanoni, Türgit, Jordaaniat jne. "Kõik need põgenikud ei taha sugugi Euroopa Liitu tulla, aga see surve tekib siis, kui nende lastel pole võimalik kooli minna," selgitas Rõivas. Ta tõdes, et kahtlemata saab väga keeruline olema tagada, et inimesed ei peaks oma päritoluriikidest enam põgenema.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: