Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ansip: ma ei saa aru suurest hirmust sõjapõgenike ees

Autor/allikas: Martin Dremljuga/ERR

Euroopa Komisjoni asepresident ja ekspeaminister Andrus Ansip toonitas, et vastuvõetavate sõjapõgenike number on väga väike võrreldes sellega, kui palju muidu Eestisse EL-i välistest riikidest inimesi tuleb.

"Ma leian, et eestlased peaksid rohkem mõistma neid, kes on sunnitud põgenema, sest ka Eestist on inimesed 1944. aastal põgenenud. Neid on võetud vastu nii Saksamaal, Rootsis, Kanadas, Austraalias kui USA-s," rääkis Ansip Vikerraadio saates "Uudis+".

"Neil inimestel pole ju tegelikult valikut olnud - kas surm siin või elu võõrsil. Täpselt samasuguses olukorras on inimesed praegu Süürias. Ma ei saa aru sellest suurest hirmust sõjapõgenike ees. Need on inimesed, kes kodus väga suure tõenäosusega sureksid," ütles ta.

Ansip meenutas, et piiriületuste statistika järgi tuleb Eestisse iga päev umbes 5000 inimest Euroopa Liidu välistest riikidest. "Kui tulevikus hakkaks /.../ Eestisse tulema üks sõjapõgenik päevas, siis need pole võrreldavad numbrid," rõhutas Ansip.

Kommenteerides hirmu, et sõjapõgenikeks peetavate inimeste seas võib olla ka halbade kavatsustega inimesi, vastas Ansip, et ka turistide puhul pole täpselt teada, millised nende mõtted on.

"Kas me teame nende 5000 kohta täpselt, kui palju nendest on heasoovlikud inimesed ja kas nende hulgas on ka mõni pahatahtlik inimene? /.../ Sõjapõgenikele tehakse kõigepealt taustakontroll ja ma arvan, et nende kohta teame me märksa rohkem."

Ansip kinnitas, et pooldab Euroopa Komisjoni ettepanekuid põgenike jaotamise osas.

"Ka minu seisukohad on selles ettepanekus sees. /.../ See uus jaotusvõti on kindlasti õiglane ja proportsionaalne, arvestab nii riigi rikkust, rahvaarvu, tööpuudust riigis kui ka varem vastu võetud asüülitaotlusi. Komisjoni pakutu on igas mõttes hea. Probleemid on ju väga suured," rõhutas ta.

Ekspeaminister tõi välja, et Türgis, Jordaanias ja Liibanonis on kokku neli miljonit sõjapõgenikku. Liibanonis moodustavad nad rahvastikust veerandi, Euroopa Liidus aga vaid 0,11%.

Toimetaja: Oliver Kahu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: