Porošenko: sõjaseisukorra puhul mingit detsentraliseerimist ei tule ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ukraina president Petro Porošenko
Ukraina president Petro Porošenko Autor/allikas: Genya Savilov/AFP/Scanpix

Ukraina president Petro Porošenko on veendunud, et ülemraadas õnnestub leida 300 poolthäält, millega kiidetaks heaks nn detsentraliseerimist puudutav põhiseadusemuudatus.

Samas rõhutas riigipea, et mingit detsentraliseerimist ei tule olukorras, kus Ukraina on sunnitud välja kuulutama sõjaseisukorra, vahendas Unian.

"Üheks minu valitsusprogrammi punktiks oli detsentraliseerimine. Ja ma ei luba, et selle sõnaga rahvast hirmutatakse," teatas Porošenko.

300 rahvasaadiku toetuse leidmises on Porošenko kindel. "Ma olen selles veendunud. Ma ei kavatse hakata kedagi sellel teemal survestama. See peab olema vastutustundlike poliitikute teadlik otsus. Kuid 300 häält antakse siis, kui tuleb rahu. Kui tuleb vastase pealetung, siis kehtestatakse sõjaseisukord ning mingit hääletamist detsentraliseerimise teemal ei tule - sõjaseisukorra ajal on põhiseaduse muutmine ebaseaduslik. Punkt," selgitas president.

31. augustil kiideti detsentraliseerimist puudutava põhiseadusemuudatuse eelnõu esimesel lugemisel heaks. Eelnõu poolt hääletas ülemraada erakorralisele istungile registreerunud 320-st saadikust 265.

Hääletamise ajal toimus ülemraada hoone ees rahvuslaste ja paremäärmuslaste meeleavaldus, mis muutus peagi vägivaldseks. Mingil hetkel visati hoonet kaitsnud võimuesindajate hulka käsigranaat, mille plahvatuse tagajärjel suri lõpuks 4 rahvuskaartlast. Kokku sai vigastada ligi 150 inimest, kellest suurema osa moodustasid korrakaitsjad. Juhtumi selgitamiseks on alustatud ulatuslikku uurimist, muuhulgas on kahtlustused esitatud paarile erakonna Vabadus liikmele.

Samuti lahkus valitsuskoalitsioonist eelnõu vastu olnud Oleh Ljaško juhitud Radikaalne Partei. See omakorda tähendab, et praegusel valitsuskoalitsioonil on vaid 281 häält, mis on tavaliste seaduste vastuvõtmiseks ja valitsuse tegutsemiseks piisav, kuid põhiseaduse muutmiseks jääb sellest väheks. Samas ka esimesel lugemisel hääletasid detsentraliseerimise poolt ka mitmed opositsiooni esindajad, nende seas ka endised Regioonide Partei liikmed.

Ukraina ülemraadas on ametlikult 450 kohta, kuid viimastel valimistel valiti vaid 423 saadikukohta, sest Krimmis ja nn separatistide poolt kontrollitud alal polnud võimalik valimisi läbi viia.

Praegu on eelnõu saadetud analüüsiks veel põhiseaduskohtusse. Väidetavalt toetab detsentraliseerimist umbes 75% elanikkonnast.

Põhiseadusemuudatus lähtub Minski rahuleppest ning sellega kehtestatakse Donbassi mõnedes rajoonides (ehk sisuliselt nendes, mis ei ole praegu Kiievi kontrolli all - Toim.) kohaliku omavalitsuse eritingimused. Põhiseaduse uuendatud tekstis on öeldud, et "Donetski ja Luganski oblasti mõnede rajoonide kohaliku omavalitsuse teostamise erisused määratakse ära eraldi seadusega".

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: