Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ain Kaljuranna võimalik vahi alt vabastamine selgub homme

{{1442302355000 | amCalendar}}
Ain Kaljurand ja Allan Kiil
Ain Kaljurand ja Allan Kiil Autor/allikas: Postimees/Scanpix/ERR

Tallinna ringkonnakohus vaagis täna augusti lõpus korruptsioonikahtluse tõttu vahistatud Tallinna Sadama juhatuse endise esimehe Ain Kaljuranna kaitsjate kaebust tema vahistamisele ning teeb selle kohta määruse homme.

Korduvas altkäemaksu võtmises ja eriti suures ulatuses rahapesus kahtlustatava Kaljuranna kaitsjate Leon Glikmani ja Paul Kerese kaebuse kohaselt pole nende kaitsealuse vahistamine põhjendatud ja rajaneb vaid prokuratuuri subjektiivsele hinnangule.

Keres taotles täna ringkonnakohtus Kaljuranna suhtes Harju maakohtus 28. augustil tehtud vahistamismääruse tühistamist või alternatiivselt tema vahi alt vabastamist tema elektroonilisele valvele allutamisega.

Riigiprokurör Laura Feldmanis leidis, et kaitsjate kaebus tuleb jätta täies ulatuses rahuldamata ning nende alternatiivne taotlus elektroonilise valve kohta üldse läbi vaatamata, sest tema hinnangul oleks pidanud selle taotluse esitama maakohtu eeluurimiskohtunikule, mitte ringkonnakohtule.

Ühtlasi taotlesid kaitsjad, et kohus kohustaks prokuratuuri võimaldama kaitsjatel tutvuda kriminaalasjas kogutud tõenditega, kuna ilma nende tõenditega tutvumata pole võimalik kaitseõigust teostada.

Kaitsjate kinnitusel pole nad saanud seni tutvuda isegi vahistamise aluseks olevate dokumentidega, kuid kuriteokahtlustus saab olla põhjendatud üksnes juhul, kui on kogutud piisavalt tõendeid.

Riigiprokuratuur on seisukohal, et prokuratuur võib piirata kohtueelse menetluse ajal tõenditele ligipääsu, kui see võib kahjustada menetlust ning vastav säte on kooskõlas Euroopa inimõiguste kohtu lahenditega ja konventsiooni endaga.

Kaitsjad seevastu leiavad, et ligipääsupiirang ei kehti vahistusmenetluse kohta ega elimineeri põhiõiguste konventsiooni või inimõiguste kohtu lahenditega fikseeritud inimõigusi.

"Vahistamine ilma vahistamise aluseks olevate tõendite tutvustamiseta on vastuolus nii põhiseaduse, Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste konventsiooni kui ka Euroopa Liidu õigusega. Siin ei saa isegi mõistlikku vaidlust olla," märkis Keres.

Kohus pidas selle taotluse suhtes nõu kohapeal ning jättis selle rahuldmata.

Ringkonnakohus teeb Kaljuranna vahistamise asjas määruse homme.

Riigiprokuratuuri kahtlustuse järgi on Tallinna Sadama endine juhatuse liige Allan Kiil võtnud väidetavalt altkäemaksu miljonite eurode ulatuses ning endine juht Ain Kaljurand sadade tuhandete eurode ulatuses.

Vandeadvokaat Aivar Pilv ütles ERR-i uudisteportaalile, et ta vaidlustas Kiili vahistamise ringkonnakohtus ning taotleb tema vabastamist tema elektroonilisele valvele allutamisega.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: