Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Helga Kalm: jõukad Pärsia lahe riigid soovivad põgenikevoost eemale hoida

Foto: Rahvusvaheline kaitseuuringute keskus ICDS

Rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse nooremteaduri Helga Kalmu hinnangul ei ole oodata jõukate Araabia poolsaare riikide pagulaspoliitikas muutust, kuna antud riikides on väga palju muulasi ning Süüria põgenikud, kes tulevad mõõdukast usukeskkonnast, ei soovi minna riikidesse, kus on palju karmim usukombestik.

Helga Kalm ütles saates "Terevisioon", et Araabia poolsaare rikkad naftariigid ei võta põgenike vastu, kuna need riigid pole ühinenud 1951. aasta ÜRO põgenike konventsiooniga ja seetõttu ei eksisteeri nendes riikides mõistet "põgenik".

"Keeruline on teada, kui palju süürlasi nendes riikides on, sest kuigi nad peavad viisat taotlema, võib neid Araabia poolsaare riikides omajagu olla," rääkis Kalm, kelle sõnul ei ole nendesse riikidesse viisa taotlemine väga lihtne.

"Pärsia lahe riikidele muidugi meeldib väita, et nende juurde pääsemine on hästi lihtne ning Saudi Araabia on väitnud, et neil on üle kahe miljoni Süüria põgeniku - tegelikult see number kindlasti nii suur ei ole," sõnas kaitseuuringute keskuse ekspert.

Süürlane on Araabia poolsaarel samuti muulane

Samas on Araabia poolsaare riigid toetanud Liibanonis ja Jordaanias asuvate pagulaslaagrite tööd. "Kuid see on tõsi, et nad ise põgenike väga palju võtta ei taha, kuna kõigis antud piirkonna riikides on juba väga palju muulasi," selgitas Kalm, kes tõi näiteks Katari, kus vaid üks viiest elanikust on katarlane.

Seetõttu on need jõukad naftariigid natuke mures, et põgenike vastuvõtmine võib kaasa tuua sotsiaalsed rahutused ja muuta nende niigi haprat riigikorda. "Eks kõik Araabia poolsaare riigid on natuke autoritaarsed, kus riigijuhid ei soovi olla järgmised Gaddafid," nentis Lähis-Ida ekspert.

"Me arvame, et need riigid on hästi sarnased, aga süürlased ei taha väga Katari või Saudi Araabiasse minna, sest seal praktiseeritakse väga teistsugust islamiusku," ütles Kalm.

Näiteks Kataris on peamiseks usuvooluks vahhabism, mis on väga radikaalne araabiamaade usuvorm, mille eest süürlased tegelikult põgenevadki. "See on arusaadav, et nad ei soovi minna riiki, kus on palju karmim elukorraldus, millega nad varem Süürias harjunud olid," nentis ekspert, kes märkis, et süürlaste jaoks võivad olla Euroopa harjumused palju kodusemad.

Saudi Araabia keskne roll

Lisaks eelpool mainitud pagulaslaagrite toetamisele on näiteks Saudi Araabia varustanud Süürias valitsusvägede vastu võitlevaid mässuliste rühmitusi.

"On ka räägitud, et Islamiriik on saanud Araabia poolsaarelt toetus, kuid selle kohta tõendid puuduvad," selgitas Kalm. Tema andmetel on mässuliste gruppe toetatud kokku kolme miljardi dollari ulatuses.

Saudi Araabiale on ette heidetud regioonis toimuvate kriiside eskaleerimist, seda eriti Jeemenis, kus omavahel võitlevad sunniitliku usutunnistust pooldavad valitsusväed ja šiiia usuvoolu järgivad houthid.

"Saudi Araabia eestvõtmisel on alguse saanud kogu Jeemeni kriis, mis on samuti kaasa toonud põgenike arvu kasvu antud regioonis ehk nad õhutavad mässu niigi rahutus piirkonnas," selgitas kaitseuuringute keskuse nooremteadur.

Poolsaare riikide pagulaspoliitika ei muutu

Helga Kalmu hinnangul on väga raske näha, et Saudi Araabia või mõne teise regioonis asuva pagulaspoliitika muutuks.

"Eks see sama põgenikevool kandub edasi Euroopasse, aga see sõltub paljuski ka sellest, kui palju USA ja Euroopa Liit survestavad neid riike," sõnas ekspert. Samas isegi kui mõned naftariigid võtavad endale põgenikke, siis suurem osa neist on territoriaalselt väga väikesed, mistõttu on nende vastuvõtuvõime madal.

"Tõenäoliselt siin muutust ei tule ja see rahaline toetus, mida Liibanon ja Jordaania saavad, on ka väga vajalik, kuna tegemist on vaesete riikidega, kus on väga suured põgenikemassid," toonitas Kalm.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: