Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tõhusam järelevalve kalameeste üle on aidanud suurendada Peipsi kalavarusid

Foto: Postimees/Scanpix

Keskkonnainspektsioon on juba kolmandat korda koostöös teiste riigiametitega käivitanud operatsiooni "Peipsi lukku". Järelvalve tõhustamine kalameeste tegevuse üle Peipsil on vähendanud õigusrikkumiste arvu ja aidanud suurendada järve kalavarusid.

Keskkonnainspektsioon ning politsei- ja piirivalveamet koostöös veterinaar- ja toiduameti ja veeteede ametiga kontrollivad Peipsil kalameeste tegemisi. Jälgitakse püügivahendite tähistust-märgistust, vahekaugusi ja võrkude silmasuurust ning püünistesse sattunud alamõõdulise kala tagasiheitmist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Sadamates kontrollitakse lossimisega seotud nõuete ja hügieeninõuete järgimist.

"Selle operatsiooni üldine eesmärk ongi kalavarude säilitamine, nende heaperemehelik majandamine ja et kalapüük võiks jätkuda ka aastasadu, et oleks ka meie lastel Peipsi järvest kalu püüda," selgitas keskkonnainspektsiooni Ida-Virumaa büroo juhataja Aivar Lainjärv.

Tänavune operatsioon "Peipsi lukku" toimub kolmandat korda. Keskkonnainspektsiooni andmetel on olukord paranemas. Üle-eelmisel aastal tuvastati rikkumisi 78 juhul, eelmisel aastal leiti eksimusi 46 korral.

Tänavu on olnud põhiprobleem püügivahendite tähistamine ja mõnikord pole kinni peetud püügile asetatud püügivahendite nõuetekohasest vahekaugusest. On tuvastatud rikkumisi ka saagi deklareerimisel.

Et kõikidel kutselistel kalapüügilaevadel Peipsi, Lämmi- ja Pihkva järvel on kohustus kasutada GPS-jälgimissüsteemi, kontrollitakse ka selle olemasolu.

"Ma ei ütleks, et on tegemist suurte kuritegudega, aga kindlasti on tegemist õigusrikkumistega ja me suhtume nendesse õigusrikkumistesse proportsionaalselt nende süütegude suurusega. Kutselised kalurid üldjuhul suhtuvad meie tegemistesse positiivselt, sest ka nende soov on ju kalavarusid heaperemehelikult majandada ja nende üksikutega, kes sarnasest eesmärgist ei lähtu, peame siis rohkem tegelema," rääkis Lainjärv.

Kalurid ise kaamera ees kontrollimiste tulemusi kommenteerima ja arvamust avaldama ning oma muredest rääkima ei nõustunud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: