ÜRO peasekretär peab Ungari käitumist šokeerivaks, Budapesti kinnitusel kasutavad agressiivsed migrandid lapsi inimkilbina ({{commentsTotal}})

ÜRO peasekretäri Ban Ki-mooni sõnul on ta šokeeritud sellest, kuidas Ungari politsei veekahurite ja pisargaasiga varjupaika soovivaid inimesi kohtleb. Budapest aga teatas, et agressiivselt meelestatud migrandid kasutavad lapsi inimkilbina ning et vigastatute seas on ka korrakaitsjaid.

Eile üritasid sajad migrandid Serbiast Ungarisse tungida ning ründasid nii piiripunkti väravat kui ka äsja püstitatud okastraadiga turvatara. Märulipolitsei vastas veekahuri ja pisargaasiga ning politseinike vasturünnak tekitas olukorra, kus piiri juurest põgenevad migrandid olid sunnitud üksteise otsas tallama, vahendasid BBC ja Reuters.

Mitu inimest sai vigastada ning migrantidele andsid esmaabi Serbia kiirabibrigaadid. Ka vigastustest pääsenud inimesed vajasid meedikute abi, et pisargaasi mõju leevendada.

Ungari võimud aga kaitsesid oma otsust ning rõhutasid, et vahejuhtumis sai vigastada 20 politseinikku. Politsei pressiesindaja aga süüdistas migrante selles, et viimased kasutavad vägivallatsemise ajal oma lapsi inimklibina.

Ban Ki-mooni hinnangul on varjupaigataotlejate selline kohtlemine vastuvõetamatu. Kriitikaga liitus ka Serbia peaminister Aleksandar Vucic, kelle meelest on Budapesti käitumine "brutaalne ja mitteeuroopalik".

Serbia siseminister Nebojsa Stefanovic teatas, et riik saadab piirile Ungariga lisapolitseijõud ja püüab migrante Ungari ehitatud piiritarast eemal hoida. "Eesmärk on vältida tulevasi rünnakuid Ungari politsei vastu meie territooriumilt ning inimlikul ja austaval viisil hoida migrante tarast ja Ungari politseist eemal," ütles ta.

Põgenikelaine on jõudnud Horvaatiasse

Käesoleval aastal on Ungarisse sisenenud rohkem kui 200 000 migranti, kelle peamiseks eesmärgiks on sealt edasi liikuda rikkamatesse liikmesriikidesse nagu Saksamaa ja Rootsi.

Ungari sulges oma piiri migrantidele teisipäeval, kui kehtima hakkasid senisest karmimad migratsiooni puudutavad seadused. Nii illegaalse piiriületuse kui ka turvatara lõhkumise eest on migrantidele juba ka kohtus otsuseid ette loetud. Samuti on Budapest teatanud, et saadab Serbiasse tagasi kõik need inimesed, kes Ungari võimudele varjupaigataotlust ei esita, vaid soovivad kuhugi edasi liikuda. Serbia aga pole nõus neid inimesi vastu võtma.

Eksperdid hoiatasid, et Ungari otsus tähendab seda, et migrandid hakkavad nüüd teisi marsruute otsima ning löögi alla langevad tõenäoliselt Horvaatia ja Rumeenia. Horvaatiasse jõudis põgenikelaine juba kohale ning Zagreb teatas, et ei kavatse inimeste liikumist Saksamaa suunas takistada.

Horvaatia on küll Euroopa Liidu liige, kuid Schengeni tsooni ta veel ei kuulu. Kui varjupaigataotlejad soovivad näiteks Saksamaale jõuda, peavad nad arvestama sellega, et Schengeni tsooni kuuluvasse Sloveeniasse ei pruugi nad veel nii vabalt pääseda. Samuti pole Schengeni tsooni veel võetud Rumeeniat ja Bulgaariat, kuigi EL liikmetena neil see soov ja kohustus on.

Täna kohtuvad Austria, Horvaatia ja Sloveenia esindajad, et arutada, kuidas migrantidevoogu suunata või mida üldse ette võtta. 

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: