Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Toksikoloog lastele kloordioksiidi jootmisest: ma pean seda kuritegelikuks

Mürgistusteabekeskuse kliiniline konsultant, toksikoloog Raido Paasma ütles, et inimesed võivad iseendaga teha seda, mida nad soovivad, kuid kui nad sunnivad lapsi jooma kloordioksiidi, siis peab ta seda kuritegelikuks.

Eesti Päevaleht kirjutas täna, et suletud Facebooki gruppi kogunenud inimesed peavad kloordioksiidi imerohuks, mis ravib kõike alates külmetusest kuni autismi ja AIDS-ini. Lastel kloordioksiidi mürgistusega kaasnevat oksendamist ja kõhulahtisust peavad nad aine ravitoime ilminguks.

Paasma nentis "Ringvaate" stuudios, et tegu näib olevat suletud kommuuniga, mis üritab propageerida ja levitada homöopaatilist ravimeetodit.

"Tegelikult selle lühendi MMS taga on kloordioksiid, mis on keemiline element ja ta on loodud eelkõige nii paberi ja tekstiili pleegitajana kui ka basseinivee desinfektandina ehk puhastajana," lausus Paasma.

Arst nentis, et inimorganism elab koos kümnete tuhandete bakteritega ja nad on osa meie igapäevaelust. "Igaüks neist võib mingil hetkel muutuda meie organismi vastaseks ja põhjustada rasket haigestumist," märkis Paasma ja rõhutas, et on ebarealistlik eeldada, et vedelik nagu kloordioksiid suudaks vahet teha, milline bakter ja millisel hetkel on organismi nn sõber ja millal mitte.

Kui tegu oleks imeravimiga, oleks see Paasma sõnul juba ammu kasutusele võetud erinevate haiguste, näiteks AIDS-i ravis. AIDS-i ravimit on üritatud välja töötada 30 aastat ning edusammud on olnud pea olematud. "See ei ole võimalik ja see kindlasti ei ole tõsi, mida propageeritakse," lausus Paasma.

Selleks, et mingi aine efektiivsust tõestada ja kinnitada, et see aine on ohutu või tema võimalikud ohud oleks ära kirjeldatud, viiakse Paasma sõnul läbi kolmeetapilisi ravimiuuringuid. "Kui see on selline imeravim, siis miks ei ole keegi suutnud seda protsessi läbi käia," rõhutas Paasma ja lisas, et sellel ravimil oleks tohutu turg, kui need toimeained teeksid seda, mis lubatud.

Lühiajalisel kloordioksiidi tarvitamisel võib Paasma sõnul halvemal juhul saada seedetrakti ärrituse, iiveldada ja oksendada, tekkida kõhuvalu jms. Paremal juhul ei juhtu midagi. "Belgia kolleegid on hoiatuse üles pannud, kus nad kirjeldavad ühte potentsiaalset neerukahjustust ja neerukahjustus on teadupärast püsiv või jääv. Veel ütleb kirjandus, et on võimalikud vereloomeorganite kahjustused, hapniku transpordi häire, mis viib omakorda kudede hapnikuvaeguseni," loetles mürgistusteabekeskuse toksikoloog pikaaegse kloordioksiidi tarvitamise võimalikke tagajärgi.

"Mina väidan, et see, et ta on kasulik, on palju väiksema tõenäosusega kui see, et te saate sellest mingisuguse tervisekahjustuse," sõnas Paasma.

Paasma leidis, et iga täiskasvanud inimene võib iseendaga teha seda, mida ta tahab. "Aga kui te teete seda kellegi teisega ehk sunnite seda jooma lapsi, kelle otsust või soovi selle kohta te ei küsi, siis seda pean ma kuritegelikuks," rõhutas toksikoloog. Ta lisas, et juba ammu on kadunud mudel, mille kohaselt on laps justkui väike täiskasvanu , kellele antakse samas koguses ravimit kui täiskasvanule. Lapse organism on hoopis erinev, toonitas Paasma.

Toksikoloog pakkus, et võib-olla on inimestel soov otsida alternatiivmeditsiini võimalusi ja võib-olla tundub neile tänapäeva meditsiin liiga agressiivne.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: