ERR Brüsselis: siseministrite kohtumist peetakse suureks ebaõnnestumiseks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Euroopa Parlament.
Euroopa Parlament. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Parlament toetas hääletusel ülekaalukalt Komisjoni plaani liikmesriikide vahel ümber paigutada 120 000 varjupaigataotlejat. Esmaspäevast siseministrite kohtumist, kus kokkulepet põgenike kvoodipõhise jagamise osas ei sündinud, peetakse Brüsselis suureks ebaõnnestumiseks, ütleb Urmas Paet.

ERR-i väliskorrespondent Johannes Tralla küsis meie europarlamendi saadikutelt, kas põgenikekriis on muutunud Ida-Euroopa ja Eesti väljavaateid Brüsselis oma muredele mõistmist leida, vahendasid ERR-i raadiouudised.

"Pärast nädala alguse siseministrite kohtumist, mida siin suhteliselt üksmeelselt suureks ebaõnnestumiseks peetakse, sest kriis vajab lahendeid nüüd ja praegu. Selles valguses pagulaskriisi riskid ja ohud hakkavad üle kanduma ka teistesse valdkondadesse. Just sellesama Euroopa Liidu seesmise üksmeele lõhenemise tõttu," leidis eurosaadik Urmas Paet.

"Kui meie ilmutame ignorantsust ülejäänud Euroopa probleemide suhtes, siis neil tekib legitiimne õigus teostada need ähvardused, et solidaarsusfondi rahastus migratsioonivastastele riikidele väheneb," märkis eurosaadik Indrek Tarand.

Eurosaadik Tunne Kelam niinimetatud lõhet üle ei dramatiseeriks. "Põhimõtteliselt iga liikmesriik on nõustunud põgenikke abistama, kui need on tõelised põgenikud. Küsimus on nüüd selles, kas minnakse välja jäikadele kvootidele, mis tähendab, et need on kohustuslikud või liikmesriik otsustab vastavalt oma võimalustele ja tegelikule olukorrale," lausus ta.

Kui täna on tähelepanu keskmes ühekordne 120 000 põgeniku jagamine, siis Euroopa Parlament on valmis arutama ka Komisjoni ettepanekut alaliste põgenikekvootide üle.

"Hoiak on see, et see mehhanism peaks olema alaline, mitte see, et võib-olla iga kuu või mõne aasta tagant kerkib uus paanika ja peataolek," selgitas Urmas Paet, kelle hinnangul toetus sellele süsteemile kasvab kogu aeg.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: