Jahimehed pelgavad, kas laboritel on võimekus seakatku proovide hulgaga hakkama saada

Foto: ERR

Seakatku proove analüüsib Eestis praegu ainult Tartus asuv veterinaar- ja toidulaboratoorium. Jahimehed kardavad, et jahihooaja kõrgpunktis ei pruugi labor hüppeliselt kasvava proovide hulgaga hakkama saada.

Keskkonnaminister Marko Pomerants kohtus eile õhtul Läänemaal Martna vallas kohalike jahimeestega, vahendasid ERR-i teleuudised.

Eesti jahimehed peavad seakatku leviku piiramiseks tänavu laskma 29 600 metssiga. Taudipiirkonnas tuleb võtta proov kõigilt lastud sigadelt, puhvertsoonis nagu Läänemaa aga nendelt, mille liha soovitakse turustada. Kuna jahipidamine jääb enamasti nädalavahetuse päevadele, on küttidel mure, kas ainus proove vastu võttev labor suudab neid aegsasti analüüsida.

"Ja laupäevased-pühapäevased päevad hea lumega, koertega siis võib maakonnas 300 siga ühe päevaga ära lasta," lausus Läänemaa jahindusklubi juhatuse esimees Aarne Taal.

Keskkonnaminister Marko Pomerants ütles, et vaadates aasta lõikes ei ole otstarbekas rajada mitut seakatku tuvastamise võimekusega keskust. Tema sõnul saab üks labor proovidega hakkama isegi jahi kõrghooajal.

"Küsimus on selles, kuidas nad sinna toimetada. Et kindlasti ühe nädalavahetuse koormus analüüsimise mõttes ei tohiks ülejõu käia. Tänased veterinaar- ja toiduameti inimesed koos oma siis maaeluministriga peavad lihtsalt mõtlema läbi, kuidas see logistika tagada," lausus Pomerants.

Läänemaal ja Harjumaal seni seakatku leitud ei ole, kuid naabermaakondades asuvate nakkusjuhtumite tõttu jäävad need puhvertsooni. Ainsad piiranguteta maakonnad on siiani Hiiumaa ja Saaremaa.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: