Venemaa kohus alustas Nadia Savtšenko juhtumi sisulist arutamist ({{commentsTotal}})

Nadia Savtšenko tänavu märtsis kohtusaalis
Nadia Savtšenko tänavu märtsis kohtusaalis Autor/allikas: AFP/Scanpix

Täna alustati Venemaal Rostovi oblastis asuvas Donetski linna kohtus Ukraina armee piloodi Nadia Savtšenko kohtuasja sisulist arutamist. Pilooti süüdistatakse kahe Vene ajakirjaniku hukkumises.

Istungi alguses esitasid kaitsjad Ilja Novikov, Nikolai Polozov ja Mark Feigin mitu taotlust, sealhulgas asja tagasisaatmiseks prokuratuuri, kuid kohtunik Leonid Stepanenko lükkas need tagasi, vahendas BBC vene toimetus.

Kaitsjad juhtisid ühes taotluses kohtu tähelepanu sellele, et uurijad kõrvaldasid toimiku materjalidest tahtlikult andmed separatistide kohta, kes hukkusid 17. juunil 2014 sama tulistamise käigus nagu ajakirjanikudki.

"Separatistid jäeti kohtuasjast välja, kuna Venemaa uurimiskomitee tahtis läbi viia näidisjuurdlust ning seejärel näidisprotsessi," ütles Nikolai Polozov.

Ilja Novikov tuletas meelde, et kõnealuse tulistamise käigus hukkus märksa rohkem inimesi kui telekanali Vesti ajakirjanik Igor Korneljuk ja helirežissöör Anton Vološin.

Novikovi sõnul on Vesti telemeeskonna ellu jäänud kolmanda liikme, operaatori Viktor Denissovi filmitud kaadritest selgelt näha, kuidas laigulist mundrit kandev mees, keda kaitsja peab separatistiks, veab maanteelt ära teist inimest, kes kannab samuti laigulist mundrit.

"Uurijad teavad, et need inimesed olid separatistid ning et tulistati sõjalisi sihtmärke," rõhutas Novikov. Ukraina suurtükiväelased sihtisid tema sõnul separatistide kontrollpunkti Luganski põhjaosas. Kuid uurijad ei teinud advokaadi hinnangul mitte midagi, et selgitada separatistide isikuid välja.

Savtšenko ja tema advokaadid kinnitavad, et ta üldse ei osalenud tulistamises, kus hukkusid ajakirjanikud, kuna advokaatide valduses olevatest telefonikõnede eristustest ilmneb, et ta sattus vangi märksa hiljem, kui Ukraina väed kontrollpunkti tulistasid.

Venemaa võimude ametliku versiooni kohaselt korrigeeris Savtšenko suurtükiväe tuld ning ta võeti "vastupanuvõitlejate" poolt kinni, ent lasti seejärel vabaks. Seejärel, nagu väidavad Vene uurijad, sõitis Savtšenko Venemaale, kus ta võeti vahi alla. Piloot ja advokaadid kinnitavad, et ta ei ületanud riigipiiri vabatahtlikult, vaid viidi sinna sunniviisiliselt.

34-aastane Savtšenko nimetab süüdistusi poliitiliselt motiveerituteks. Tema vabastamist on nõudnud ka Euroopa Parlament. Süüdimõistmisel võib teda oodata kuni 25 aasta pikkune vangistus.

Toimetaja: Sven RandlaidHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: