Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Täna tähistati Eestis vastupanuvõitluse päeva

Täna tähistati Eestis vastupanuvõitluse päeva ja 71 aasta möödumist Otto Tiefi valitsuse ametisseastumisest.

Kaitseminister Hannes Hanso ja tudengite esindaja korporatsioonist Sakala asetasid hommikul Tallinnas Vabadussõja võidusamba jalamile pärjad Eesti rahvalt. Õhtul kogunesid Eesti akadeemilised organisatsioonid samasse pidulikule kõnekoosolekule, et avaldada austust kõigile, kes läbi aegade on Eesti rahva ja riigi rõhujatele vastupanu osutanud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Paides süüdati Püha Risti kirikus vastupanuvõitluse päeva kesksel mälestusjumalateenistusel 16 küünalt endiste riigivanemate ja riigipeade mälestuseks.

"Küünalde süütamise tava sai alguse juba üheksa aastat tagasi, 2006. aastal Tallinna Toomkirikus. Me süütame need küünlad igal aastal 22. septembril nende riigivanemate mälestuseks, kes võitlesid Eesti eest," selgitas Konstantin Pätsi muuseumi juhatuse esimees Trivimi Velliste.

Pärast sõda elas Eesti metsades hinnanguliselt umbes 30 000 võõrvõimu poolt tagakiusatud inimest, kellest 1500 hukkus vastuhakkudel ja 4000 piinamiste ja nälja tõttu.

Täna avati Paide Püha Risti kiku seinal mälestustahvel Eesti vabaduse eest langenud Järvamaa metsavendadele.

"Nii pikaajalist vastupanuvõitlust ja -liikumist, Eesti rahva toetust neile, kes pidid ennast varjama, metsavennana tegutsema, ei ole ajaloos olnud. Vähemalt Eesti ajaloos. Ja võib-olla on eeskujuks jaapanlased, kes olid väga sitked pärast Teist maailmasõdagi," ütles Eesti endiste metsavendade liidu juhatuse esimees Arnold Ojaste.

Ojaste varjas ennast nõukogude võimu eest 14 aastat ja kolm kuud, mille sisse mahtus haavatasaamisi, jälitamisi ja põgenemisi.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: