Teadur: kui al-Assadi režiim kukuks, muutuks Venemaa Lähis-Idas lõplikult teisejärguliseks mängijaks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: AFP/Scanpix

Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Kalev Stoicescu ütles, et Venemaa sõjalise kohaoleku põhiline eesmärk on kaitsa Bashar al-Assadi režiimi võimalike lääneriikide rünnakute eest. Ta märkis, et kui al-Assadi režiim kukuks, muutuks Venemaa Lähis-Idas lõplikult teisejärguliseks mängijaks.

Stoicescu ütles "Terevisioonis", et Bashar al-Assad on valitsenud Süüriat umbes sama kaua kui Venemaad on valitsenud Vladimir Putin ning enne Bashari valitses tema isa Hafez al-Assad Süüriat 30 aastat.

Stoicescu sõnul on Süüria ja Venemaa vahel pikaajalised suhted. Kriitilised sündmused Süürias hakkasid hargnema seoses Araabia kevadega. "Süürias al-Assadid valitsesid riiki kasutades ära usulisi ja etnilisi lahknevusi ning pingeid. Ükskord need aga lahvatasid," lausus ta.

Süüria vabastusarmeega kadus ka lääneriikide mõju

Stoicescu rääkis, et 2011. aasta kevadel moodustus Süüria Vabastusarmee, keda lääneriigid toetasid ning nad asusid pealetungile.

"Nüüdseks on nad (Süüria vabastusarmee - toim.) nii al-Assadi režiimi vägede kui ka ISIS-e poolt n-ö out-i mängitud. Sellega on ka lääneriikide mõju Süürias sisuliselt minimeeritud. Samal ajal on Venemaa mõju oluliselt tõusnud," seletas teadur.

Stoicescu märkis, et riigis, kus kunagi elas 18 miljonit inimest, on pea kaheksa miljonit inimest pidanud oma kodust põgenema, neist viis miljonit asuvad juba väljaspool riigipiire peamiselt Türgis, Liibanonis, Jordaanias ja Iraagis. Türgist tuleb neid sadu tuhandeid Euroopa poole.

Stoicescu meenutas, et paar aastat tagasi leidis tõendamist, et al-Assadi režiimi väed kasutasid mässuliste ja ka tsiviilelanikkonna vastu keemiarelvi ning toona õnnestus Vladimir Putinil efektse diplomaatilise trikiga päästa al-Assad lääneriikide rünnakutest sealhulgas ka sõjalisest sekkumisest, pakkudes välja kokkuleppe, et al-Assad loobub vabatahtlikult keemiarelvadest.

Venemaa huvid Lähis-Idas

Stoicescu sõnul on Venemaal Süürias väga suured huvid. "Alustame kõigepealt poliitilistest huvidest - see on kahtlemata Lähis-Ida, mitte ainult Süüria. Ka Iraak, Iraan ja Pärsia lahe riigid. See on ülitähtis, aga ka plahvatusohtlik piirkond."

"Kui Venemaa kaotaks mõjuvõimu Süüria üle, kukuks al-Assadi režiim, mis on Venemaa ainus korralik pidepunkt Lähis-Idas. Venemaa muutuks lõplikult teisejärguliseks mängijaks selles piirkonnas. Vladimir Putin ei saa seda endale kindlasti lubada," sõnas Stoicescu.

Teiseks on al-Assadi kaitsmine Stoicescu sõnul Putini isiklik ja ka Venemaa usaldusväärsuse küsimus. "Kui tema juba kellegi eest seisab, siis ta seisab lõpuni," märkis ta.

Lisaks on Venemaal Süürias ja Lähis-Idas ka majanduslikke huve. "On ju teada, et Venemaa tähtsamaid ekspordi liike lisaks naftale ja gaasile on relvastus. Venemaa müüb relvi nii Süüriale, Iraagile kui ka Iraanile ja ta ei saa seda turgu kaotada."

Samuti on Venemaal Süürias ka puhtalt sõjalisi huve. "Tartusi sadam on Venemaa Musta mere laevastiku jaoks logistiline tugipunkt, ilma milleta ei saaks see oma kodusadamatest kaugemal üldse tegutseda," rääkis Stoicescu.

Stoicescu arvas, et ISIS-e vastu võitlemise egiidi all, kindlustab Venemaa hoopis al-Assadi režiimi.

"Venemaa on ametlikult põhjendanud Latakia õhuväe baasi rajamist ja oma sõjalist kohalolu võitlusega ISIS-e vastu, aga on selge vaadates juba ainuüksi, mis tüüpi relvastust on sisse viidud, et Venemaa sõjaline kohalolek on mõeldud selleks, et al-Assadi režiimi kaitsta võimalike lääneriikide rünnakute vastu.

Putini poliitiline võit

Stoicescu on veendunud, et Putinilt on ÜRO peaassambleel tulemas üsna dramaatiline avaldus Süüria olukorra kohta.

Tema hinnangul võin Putin väita, et Venemaa kaitseb legitiimset al-Assadi režiimi, kui samal ajal Lääs justkui toetab terroriste. Stoicescu hinnangul võib Putin välja pakkuda, et võiks ju koos ISIS-e vastu võidelda, muidugi Moskva taktikepi all. Ta arvas, et mainitakse kindlasti ka seda, et Lääs on Venemaa vastu sisse viinud ebaõiglased majandussanktsioonid.

"Siin võib Venemaa saavutada tohutu poliitilise ja majandusliku võidu, kui lõpuks jõutakse arusaamani, et teeme siis koostööd ja võitleme koos ISIS-e vastu. Kaotame need majandussanktsoonid ka siis ära, kui me juba peame koostööd tegema," näitlikustas Stoicescu.

Ta märkis, et Ukraina satub siis muidugi veelgi kehvemasse olukorda ja Krimmi annekteerimine unustatakse sootuks ära.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: