Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jaan Ginter: Savisaare ja Kallo ametist eemaldamise põhjendamine võib osutuda keerukaks

{{1443099038000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Tartu ülikooli (TÜ) õigusteaduskonna dekaan, professor Jaan Ginter ütles, et Tallinna linnapea Edgar Savisaare ja abilinnapea Kalev Kallo ametist kõrvaldamise teema on tõepoolest keeruline ja vajab mitmest aspektist analüüsimist.

"Kriminaalmenetluse seadustik lubab, kui meil on tegemist kahtlustuse saanud isikuga, teda ametist kõrvaldada," nentis Ginter ERR-i raadiouudistele antud intervjuus.

Õigusteadlane lisas, et Savisaarega seotud juhtumi puhul on kahtlustatav Tallinna linnapea ehk inimene, keda ei ole mitte ametisse nimetatud, vaid valitud.

"Tema volitused tulenevad otseselt valitud kogult ehk Tallinna linnavolikogult ja seetõttu pole see situatsioon nii selge nagu teistel juhtudel, kui antud paragrahvi on rakendatud," selgitas Ginter, kes lisas, et senises praktikas on antud paragrahvi alusel süüdimõistetud politseinikuid ja teisi riigiametnikke.

"Neid kaasuseid on tõepoolest olnud, kuid need on seotud olnud täitevvõimu esindajatega," märkis õigusteadlane, kes aga lisas, et Savisaare altkäemaksu kahtlustuse puhul tekib selge konflikt täitevvõimu otsustuse ja kohaliku omavalitsuse tegutsemise vahel.

Õiguskantsleri hinnang ei mõjuta kohtutööd

Ginteri hinnangul pole päris selge, millisesse suunda peaks kohtu otsus minema. Samuti märkis ta, et kuigi eile esitas Keskerakond õiguskantslerile avalduse, millega palus erakond Ülle Madisel hinnata Savisaare ametist kõrvaldamise õiguspärasust, siis õiguskantsleri menetlus ei takista kohtu tegevust.

TÜ õigusteaduskonna dekaan lisas ka, et õiguskantsleri otsus ei mõjutaks kohtu otsust, sest kui isegi kantsler leiaks, et antud juhtumi puhul tekib õiguslik konflikt, siis saaks seda rakendada ainult riigikohtu otsusega

"Kindlasti kohus võib otsustada, aga kohtul on peale selle teema veel teisi teemasid, mida arutada, kuna seadustik lubab sellel konkreetsel eesmärgil inimest ametist kõrvaldada, kui ta edasi töötades võib jätkuvalt sooritada kuritegusid või kahjustada kriminaalmenetlust," selgitas Ginter.

Põhjenduse esitamine saab olema keeruline

Samas leidis õigusteadlane, et ametist kõrvaldamise otsus peab olema hästi põhjendatud ning taolise põhjenduse esitamine ongi prokuratuurile kõige keerulisem ülesanne.

"Kui vaadata neid kaasuseid, mis on siin enne olnud, siis antud küsimuse lahendamisel seisneb probleem sageli ka selles, et ei ole eriti hästi põhjendatud, miks võiks arvata, et konkreetne isik võiks jätkata kuritegude toimepanemist või kahjustaks kriminaalmenetlust," sõnas õigusteadlane.

Jaan Ginteri sõnul oleneb asjade käik ilmselt ka Tallinna linnapea tervislikust seisundist.

"Kui on tegemist lühiajalise tervisekahjustustega, siis ei ole ametist kõrvaldamise teema aktuaalsus kuhugi kadunud, aga kui on tegemist pikemaajalise terviserikkega, siis pole põhjust hakata seda instrumenti kasutama," arvas õigusteadlane, kes leidis, et enne otsuse langetamist peaks kohus kõikide asjaoludega täpsemalt tutvuma.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: