Porošenko allkirjastas Ukraina uue sõjalise doktriini, ametlikuks vastaseks on Venemaa ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ukraina sõdurid ja tankid
Ukraina sõdurid ja tankid Autor/allikas: Sergey Bobok/AFP/Scanpix

Ukraina president Petro Porošenko kirjutas eile alla ukaasile, mille alusel hakkab kehtima riigi uus sõjaline doktriin. Doktriini üheks märkimisväärsemaks punktiks on see, et Venemaad käsitletakse seal otsesõnu kui agressorit.

Dokumendi kohaselt ohustab Ukrainat praegu Venemaa sõjaline agressioon, mis seisneb muuhulgas Krimmi poolsaare okupeerimises ja vägivallas Donetski ning Luganski oblastis, vahendas Unian.

Veel kujutab Ukraina jaoks ohtu Venemaa relvajõudude koondamine Ukraina riigipiiri lähedusse, tuumarelva võimalik paigutamine Krimmi poolsaarele, Vene sõjaväelaste viibimine Transnistrias ning Venemaa luureteenistuste katsed olukorda Ukrainas destabiliseerida, loetletakse doktriinis.

Dokumendis ei välistata ka seda, et Venemaa võib Ukraina vastu alustada täiemahulist sõjalist rünnakut, millel on selged sõjalis-poliitilised eesmärgid.

Uus sõjaline doktriin näeb ette, et riikliku suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse tagamiseks peab Ukraina oma relvajõududes viima läbi ulatuslikud reformid. Sealhulgas tuleb 2020. aastaks viia kogu Ukraina kaitsevõime- ja poliitika täielikult vastavusse NATO standarditega.

Porošenko on varem korduvalt öelnud, et Ukraina liitumine NATO-ga tuleks otsustada tulevikus rahvahääletuse abil.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: