Eksperdid: Eston Kohveri väljavahetamise järel saab Eesti muude teemadega edasi minna ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi/ERR

Analüütikud usuvad, et riigireetur Aleksei Dresseni väljavahetamine kaitsepolitseinik Eston Kohveri vastu ei kujuta mingisugust ohtu meie julgeolekule. Eesti ja Venemaa suhteid mõjutab see aga nende sõnul pigem neutraalselt, küll aga on nüüd võimalik edasi liikuda muude teemadega, mis Eston Kohveri röövimise valguses on tagaplaanil olnud.

Kaitsepolitsei endine peadirektor Raivo Aeg usub, et Aleksei Dressenit võidakse Venemaal edaspidi ehk kasutada infooperatsioonide ettevalmistamises või allikate hankimises ja värbamises. Kuna aga pärast riigireeturite avastamist tehakse kapos alati sügavad analüüsid ja vastavalt korraldatakse ümber töömeetodid, ei kujuta Dressen Aegi hinnangul Eesti julgeolekule enam mingit ohtu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Venemaa eksperdi Karmo Tüüri hinnangul on Dresseni ja Kohveri vahetus aga hoopis üks osa palju suuremast pildist. Ja selle ajastus oli läbi mõeldud.

"Vladimir Putin läheb nüüd esimest korda ÜRO ette kõnet pidama ja üks selline hea tahte märgikene võib muuta üldise suhtumise, meedia suhtumise veidi positiivsemaks. Tegemist on suure mänguga, milles Kohver vs Dressen vahetus on ainult üks pisikene detail," arvab Tüür.

Karmo Tüür lisab, et Eston Kohveri röövimine võis üleüldse kohe algusest olla planeeritud selleks, et ta hiljem Dresseni vastu välja vahetada.

"Kui me vaatame seda, kuidas asi toimus, siis kõigepealt võeti kinni Dressen, mõisteti talle 16 aastat, hiljem, tükk aega otsituna leiti Eesti-poolne mees, kellele mõisteti enam-vähem sama pikk vanglakaristus, et vahetus oleks pariteetne," rääkis Tüür.

Poliitikavaatleja Ahto Lobjakas pigem ei usu, et Kohveri vabastamisel oleks seos kahe suurriigi, Venemaa ja USA suhetega. Tema hinnangul oligi tegemist just Venemaa ja Eesti vahelise konkreetse probleemiga, mis lahendati. Kuigi pikemas ja suures plaanis vahetus meie suhteid ei mõjuta, saavad nüüd tähelepanu muud teemad.

Lobjakase arvates saame minna piirileppega edasi. "Ma ise arvan, et piirileppe ratifitseerimisega oleks olnud Eestis problemaatiline edasi minna seni, kuni Kohver oleks olnud seal vangistuses, arvestades ka seda, kuidas ta kinni võeti ja kuidas see piiritemaatika sisse jookseb. Ja rääkimata sellest, et tegemist oli Venemaa poolt ebvaseaduslikult vahistatud iniemsega," arutles Lobjakas.

Rääkides aga sellest, kui suureks on puhunud Venemaa meedia Dresseni kui kangelase saabumise kodumaale, ütleb Lobjakas, et seal nähti võimalust propagandaks ja kasutati seda ära. Pigem üllatab teda aga hoopis see, kui vähe on Eesti meedial originaalmaterjali eilehommikusest vahetusest.

"Minu jaoks on see sümptomaatiline sellisest laiemast problemaatikast, kus Eesti riigiasutused ja võim ei saa tihti aru sellest rollist, mida tegelikult meedia mängib. Olgu see siis väga sümboolne ja pildilik. Aga kui kõik asjad, mis on Eesti portaalides üleval, on Vene ekraanitõmmised, siis midagi on kusagil valesti. Meie oleme see riik, mis on vaba ja Venemaa on see riik, mis ei ole vaba," rõhutas Lobjakas.

Kaitsepolitsei ei pea jätkuvalt vajalikuks oma videosalvestuse avalikustamist.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: