Obama ja Putin jäid ÜRO peaassambleel Süüria ja Ukraina küsimuses eri meelt ({{commentsTotal}})

{{1443450842000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

USA president Barack Obama ja Venemaa riigipea Vladimir Putin esinesid täna New Yorgis ÜRO peaassambleel sõnavõttudega, milles käsitlesid nii Süüria kui ka Ukraina konflikti oma vaatenurgast.

Täna peaassambleel sõna võtnud USA president Barack Obama kutsus riike üles suuremale koostööle. "Kui me ei saa töötada efektiivsemalt, siis kannatame kõik tagajärgede käes. USA üksinda ei saa maailma probleeme lahendada," vahendasid BBC ja Reuters Obamat.

Obama ütles. et USA on valmis tegema koostööd iga riigiga, mainides sealjuures Venemaad ja Iraani, et lahendada Süüria konflikt. USA riigipea märkis samas, et Süüria konflikti eelse olukorra juurde ei saa tagasi pöörduda.

Obama rõhutas oma sõnavõtus, et Süürias võimutsevale äärmusrühmitusele Islamiriik ei saa olla kohta ning USA ei kõhkle kasutamast oma sõjaväge, et koos liitlastega äärmuslastele vastu astuda. Süüria presidenti Bashar al-Assadit nimetas Obama türanniks.

USA president puudutas sõnavõtus ka Ukraina konflikti, mõistes Venemaa interventsiooni hukka ning avaldas muret konflikti lahendamise ummikseisu pärast.

Samuti tõstis USA riigipea oma sõnavõtus esile inimõigusi ja demokraatiat ning mõistis oma rahvaid rõhuvad totalitaarrežiimid hukka.

"Ajalugu näitab, et režiimid, kes kardavad oma rahvast, varisevad lõpuks kokku," ütles Obama.

Putin: Islamiriik tahab domineerida

Venemaa president Vladimir Putin ütles peaassambleel oma sõnavõtus, et Islamiriik püüab islamimaailmas juhtpositsiooni saavutada. Samas kordas Putin juba varem tema poolt avaldatud arvamust, et ainult president al-Assadile alluvad valitsusväed võitlevad isalmiäärmuslaste vastu legitiimselt.

"Me arvame, et on tohutu viga mitte teha koostööd Süüria valitsusega ja selle vägedega, kes võitlevad seaduslikult terroristidega," ütles Putin.

Putin pöördus islamivaimulike poole, rõhutades, et nende õpetussõnad on vajalikud takistamaks inimestel Islamiriigiga ühinemast.

Ühtlasi tegi Putin peassambleel ettepaneku luua terrorismi vastu laiapõhjaline koalitsioon. Putini sõnul otsib praegu ÜRO julgeolekunõukogus eesistuv Venemaa võimalust sõlmida kokkulepe, mis koordineeriks kõigi Islamiriigi ja teiste terroristlike ühenduste vastu sõdivate osapoolte tegevust.

Rääkides Venemaale Krimmi annekteerimise järel kehtestatud sanktsioonidest, ütles Putin, et need on ÜRO põhimõtetega vastuolus.

"Mängureeglid on muutunud ühe kitsa priviligeeritud rühma huvides," iseloomustas ta maailmajanduses toimuvat.

Venemaa riigipea tõrjus lääneriikide esindajate arvamusi Venemaa ekspansioonist, märkides, et Kremlit süüdistatakse liiga sageli "kasvavates ambitsioonides", vahendas CBS.

"Tegemist pole Venema ambitsioonidega, kuid tuleb tõdeda tõsiasja, et me ei saa enam praegust maailma asjade olukorda taluda," ütles Putin.

Täna toimus New Yorgis ka Barack Obama ja Vladimir Putini kohtumine.

Putin ütles enne New Yorki sõitmist intervjuus telekanalile CBS, et Venemaa ei kavatse vähemalt lähiajal maavägesid Süüriasse ega ka kuskile mujale sõdima saata. Putin rõhutas samas, et Süürias on ainsaks legitiimseks sõjaväeks president Bashar al-Assadi juhitud väed.

Lääneriigid on avaldanud muret seoses Venemaa sõjalise aktiivsuse kasvuga Süürias, kus on märgatud Venemaa sõjalennukeid ning sõjaväelasi.

Samas on lääneriikide liidrid viimasel ajal pisut pehmendanud oma suhtumist al-Assadisse, arvestades, et ta võiks juhtida Süüriat võimu ülemineku ajal.

ÜRO peasekretär Ban Ki-moon ütles peaassambleed avades, et Süüria olukorda peaks arutama Rahvusvaheline Kriminaalkohus. Peasekretäri sõnul ei saa Süüria roimade toimepanijaid jätta karistamata.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: