Sester: RMK mittetulunduslik tegevus tuleb üle vaadata

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Seto folk viib tänavu metsa poole. Autor/allikas: Pressimaterjalid

Rahandusminister Sven Sesteri nägemuses võiks tulevikus riigimetsa majandamise keskus (RMK) olla riigile kuuluv äriühing, kuid eksperdid kardavad, et nii võivad soiku jääda mitmed RMK kõrvaltegevused.

Järgmise aasta esimestel kuudel kavatseb riik otsustada, kas riigimetsa majandamise keskus jätkab riigi tulundusasutusena või äriühinguna. Pealtnäha kosmeetiline nimemuutus võib ekspertide hinnangul ohtu seada aga inimeste jaoks märgatavama RMK osa tegevustest, muutes need teenused tasuliseks või kaotades need üldse, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Riigimetsa majandamise keskusel on täna ohtralt funktsioone. Tulundusasutusena tegutseva RMK metsanduslike ülesannete hulka kuulub riigimetsa kaitsmine ja valvamine, uue metsa istutamine ja kasvatamine, metsatööde korraldamine ning puidu müük.

Samuti hoiab RMK korras metsateid ja kuivendussüsteeme ning jälgib tuleohtu riigimetsas. Lisaks on RMK struktuuris Sagadi metsakeskus, Elistvere loomapark, Põlula kalakasvandus.

Sester: RMK mittetulunduslik tegevus on ebatavaline

Nüüd on rahandusminister Sven Sester palunud keskkonnaminister Marko Pomerantsil analüüsida, kas see kõik ei peaks toimima äriühingu egiidi all.

"RMK on ebatavaline äriühinguvorm," tõdes Sester, kelle sõnul on küsimuse all just RMK mittetulunduslik tegevus. Rahandusministri arvates tuleks luua üks n-ö klassikaline äriühing ehk tänane RMK korraldus üle vaadata.

"Arutelu keskkonnaministriga seisab veel ees, mille käigus vaatame üle plussid ja miinused, ning sellest tulenevalt tuleme uute muudatustega välja," selgitas minister.

RMK on pakkunud tasuta lõunaid

Eesti Erametsaliidu juhatuse liige Aira Toss ütles, et iseenesest võib riiki kiita juba selle eest, et see soovib RMK tulevikku analüüsida ja tõdes, et ehk peabki RMK muutuma.

"Lihtsalt vaadake seoseid - mis toimub maailmas laiemalt ning meie naabermaades - see nii öelda tasuta lõunate aeg hakkab igal pool läbi saama," rääkis Toss.

Tema arvates on RMK pakkunud väga head ja isegi luksuslikku teenust, mis on olnud kõigile riigikodanikele tasuta käes. "Me oleme kõik seda nautinud, kuid üks hetk saab see pidu ehk läbi," nentis Toss.

Tullus: RMK teeb vajalikke asju

Seega on omaette küsimus, et kui praegu pakub RMK tasuta lõkkekohtade teenust, toetab teadust ja tegeleb mitte tululise tegevusega, siis kuidas see peaks äriettevõttes toimuma. Igatahes on praeguse RMK tegevusega rahul ka Eesti Metsaseltsi juht, professor Hardi Tullus.

"RMK katab ka päris palju muid tegevusi, mida on metsas vajalik teha," rääkis Tullus, kes tõi näiteks vajalike liikumisteede hooldamise.

"RMK tegeleb ka päris palju loodusharidusega ja nii palju kui ma tean, siis on organisatsioonile pannud päris palju kohustusi seoses kaitsealuste metsadega," märkis Tullus.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: