Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Riigikogu vanematekogu hakkab kuluhüvitiste korra muutmist arutama

Foto: Martin Dremljuga/ERR

Riigikogu liikme tööga seotud kulude hüvitamise korda tuleb muuta täpsemaks, kuid kindlasti ei tohiks neid hüvitisi kaotada või lisada riigikogu liikme palgale, kinnitab Riigikogu esimees Eiki Nestor ja mitmed teisedki riigikogu liikmed. Muudatusi hakkab arutama järgmisel nädalal kogunev riigikogu vanematekogu.

Praegu kasutab 101-st riigikogu liikmest 66 saadikut kuluhüvitist oma autoliisingu tasumiseks. Eesti Päevaleht kirjutab, et riigikogu liige Mihhail Stalnuhhin sisuliselt liisib oma autot abikaasale. Auto liisingumakse on üle 700 euro kuus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Autojuhtimisõiguseta Stalnuhhin liisib kuluhüvitusega juba teist autot. Viimast kasutab igapäevaselt Narvas õpetaja ametit pidav Stalnuhhini abikaasa Irina. Mihhail Stalnuhhin keeldus täna "Aktuaalsele Kaamerale" intervjuud andmast, kuid samas ta kinnitas, et pole rikkunud ühtegi seadust.

Riigikogu liikme staatuse seaduses on selgelt kirjas, et hüvitamisele kuuluvad riigikogu liikme tööga seotud kulud, riigikogu juhatuse kehtestatud korras. Riigikogu esimees Eiki Nestor tõdes, et need kulud on just valijate pärast tehtud avalikuks, kuid sellegipoolest kasutavad mõned saadikud nende hüvitamisel ära mitmetitõlgendamise võimalusi.

Nestori sõnul oleks mõistlik praegust korda täpsustada. Sama arvab ka reformierakondlasest põhiseaduskomisjoni esimees Kalle Laanet.

"Pigem oleks tõesti mõistlik reguleerida seda tänast süsteemi. Sa pead ikkagi esitama konkreetsed kuludokumendid ja selgemalt ära määratlema, mille jaoks on see võimalik," ütles Laanet.

Ometi on avalikkuses ja ka riigikogus kõlanud arvamusi, et kuluhüvitis tuleks üldse ära kaotada.

Kuluhüvitise lisamine palgale tähendaks aga sisulistelt saadikute 30-protsendilist palgatõusu.

"Siis ei teki tõesti küsimus selles, kas parlamendisaadik seda reeglistikku kuritarvitab või mitte. Aga teine küsimus on nüüd selles, mis motiveerib sellisel juhul parlamendisaadikut seda raha oma tööülesannteks kasutama, kui ta saab seda oma isiklikuks otstarbeks silma silma pilgutamata kasutada," ütles riigikogu IRLi fraktsiooni liige,
põhiseaduskomisjoni liige mart Nutt.

Nutt selgitas, et kui kaob arvete esitamise nõue, võib saadik loobuda näiteks valijatega kohtumisest või muudest tööülesannest, sest palk on niigi käes ja midagi enam tõendada vaja pole.

Soome parlamendis kaotati avalikkuse liigse tähelepanu tõttu tšekimajandus ja Nuti hinngul ei saa öelda, et Eestis täna kehtiv kord oleks põhjanaabrite omast halvem.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: