Kohus kõrvaldas Edgar Savisaare linnapea ametist ({{commentsTotal}})

{{1443610872000 | amCalendar}}
Foto: Martin Dremljuga/ERR

Harju maakohus kõrvaldas täna riigiprokuratuuri taotlusel korduvas altkäemaksu võtmises kahtlustatava Keskerakonna esimehe ja Tallinna linnapea Edgar Savisaare linnapea ametist.

Riigiprokurör Laura Vaik põhjendas 24. septembril maakohtus kinniste uste taga taotlust sellega, et Savisaar võib Tallinna linnapea ametis mõjutada kriminaaluurimist ja hävitada ja peita Tallinna linnavalitsuses asuvaid dokumentaalseid tõendeid.

Seaduse järgi kõrvaldatakse kahtlustatav ametist prokuratuuri taotlusel ja eeluurimiskohtuniku määruse või kohtumääruse alusel, kui ta võib ametis olles jätkuvalt toime panna kuritegusid või tema edasitöötamine võib kahjustada kriminaalmenetlust.

Riigiprokurör Laura Vaik kinnitas täna pärast kohtumäärust ERR-ile, et riigiprokuratuur on ametist kõrvaldamise taotlust esitades kaalunud selle toimingu vajalikkust ja põhjendatust.

"Hindasime tõendeid, kriminaalmenetluse kahjustamise riske, arvestamise kriminaalmenetluses ilmnenud asjaolusid," ütles Vaik.

Vaigu sõnul on kuriteoepisoodides, milles Edgar Savisaart kahtlustatakse, tunnistajateks Tallinna linnavalitsuse ametnikud, kes saavad otse või vahendatuna linnapealt korraldusi.

"Leiame, et tunnistajate mõjutamise vältimiseks on linnapea ametikohalt kõrvaldamine vajalik ja põhjendatud. Õiguskaitseasutusena on meie ülesanne tagada tunnistajatele võimalus mõjutusteta ütluste andmiseks," märkis Vaik.

Harju maakohtu tänane määrus jõustub viivitamatult, seda on võimalik edasi kaevata 10 tööpäeva jooksul.

Seadus lubab nelja kuu möödumisel kahtlustataval, süüdistataval või tema kaitsjal esitada kohtule taotluse ametist kõrvaldamise põhjendatuse kontrollimiseks.

Kui ametist kõrvaldamise alused ära langevad, on prokuratuuril või eeluurimiskohtunikul võimalik määrus tühistada.

Vandeadvokaat Oliver Nääs kinnitas täna ERR-i uudisteportaalile, et kohtumäärus vaidlustatakse kindlasti.

Nääsi sõnul on tänane määrus ebapraktiline, sest alates kahtlustuse saamisest on möödunud juba üle nädala ning kui Savisaar oleks väga tahtnud kedagi mõjutada oleks see ka tehtud, kuid midagi sellist pole toimunud.

"Kohus nõustus vaid ühe riigiprokuratuuri argumendiga, milleks oli võimalik oma alluvuses töötavate ametnike mõjutamine, kuid siinkohal ei muuda määrus midagi, sest Savisaar jääb ju edasi Keskerakonna esimeheks ja Tallinna linnas on võimul Keskerakond," märkis Nääs ja lisas, et praktiline meede riigiprokuratuuri kartuse kõrvaldamiseks oleks vahistamine, kuid midagi sellist ei taotleta.

Nääs märkis ka, et advokaadid suutsid kohtule veenvalt tõendada vaid ühe päevaga, et riigiprokurauuri kahtlustus nn lennupiletite episoodis on täiesti alusetu ja ka kohus märkis määruses, et see episood on tõendamata. Nääs lisas, et ka ülejäänud kahtlustus on alusetu ja seda kaitse ka tõestab.

Kaitsjad vaidlustavad ametist kõrvaldamise määruse

Vandeadvokaadid Üllar Talviste ja Oliver Nääs märkisid, et kriminaalasja raames on Tallinna linnavalitsuses läbiotsimine juba toimunud ning kriminaalasjas tähtsust omavad tõendid on ära võetud. Nii puudub kaitsjate hinnangul olukorras, kus tõendid on ära võetud, võimalus neid peita või hävitada.

Samuti leidsid kaitsjad, et riigiprokuratuur on Savisaare võimalikule kriminaalmenetluse mõjutamise tõenäosusele juba hinnangu andnud talle tõkendit valides, kuna pole tema vahistamist kohtult taotlenud ning seepärast ei ole loogiline, et ta oma ametis jätkates võiks seda ikkagi teha.

Savisaare kaitsja Oliver Nääs kinnitas ka ERR-i raadiouudistele, et kaitsjate edasine tegevusplaan hõlmab esimese asjana kindlasti kõnealuse määruse vaidlustamist Tallinna ringkonnakohtus. "Seal on probleem selles, et tänases menetlusstaadiumis, kui me oleme kohtueelses menetluses, siis kaitsjatel ei ole võimalik näha neid tõendeid, mida prokuratuur kohtule esitas," lausus ta.

"Küll aga ma saan juhtida tähelepanu sellele, et me osundasime kohtule teatavatele vastuoludele kahtlustuses ja osundasime ka teatud tõenditele, mida me olime suutnud koguda selle ühe päeva jooksul, kui meil oli võimalik ette valmistada selleks kohtuistungiks ja nende asjaolude ja tõendite pinnalt osundas kohus ka määruses, et Aleksander Kofkiniga seotud kuriteoepisood, mis puudutab lennupiletite tellimist ja ostmist, ei ole põhjendatud," rääkis Nääs.

Nääs lisas, et ta ootab, et need tunnistajad, keda Edgar Savisaar väidetavalt mõjutada võib, kuulataks kaitsepolitsei poolt üle esimesel võimalusel ning ametist kõrvaldamise meetme rakendamine ei muutuks karistuslikuks ega kiuslikuks.

Edgar Savisaar viidi eelmisel nädalal infarktieelses seisundis Ida-Tallinna keskhaiglasse, kus talle tehti südame sondeerimine.

Savisaar pääses haiglast kodusele ravile eile ning viibib jätkuvalt haiguslehel.

Riigiprokurör Laura Vaik taotles eelmisel kolmapäeval samuti kriminaaluurimise all oleva Tallinna volikogu esimehe Kalev Kallo ametist kõrvaldamist, kuid selle taotluse jättis kohus eelmisel reedel rahuldamata.

Kriminaalasjas esitatud kahtlustused

Savisaart kahtlustatakse korduvas altkäemaksu võtmises ning talle altkäemaksu andmises kahtlustatakse ärimees Alexander Kofkinit, Porto Franco OÜ suuromanikku Hillar Tederit, ehituskontserni Rand & Tuulberg suuromanikku Aivar Tuulbergi ja Silikaat Grupi omanikku Vello Kunmanit.

Endine tipp-poliitik ja praegune Silikaat Grupi nõunik Villu Reiljan on kahtlustatav Savisaarele altkäemaksu andmise vahendamises ja Tallinna linnavolikogu esimeest Kalev Kallot kahtlustatakse kaasaaitamises altkäemaksu andmisele ja võtmisele.

Riigiprokuratuur on teatanud, et kahtlusaluste vahistamise taotlemist ei peeta praeguses staadiumis vajalikuks.

Toimetaja: Marek Kuul, Liis VelskerERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: