Lääne ametnikud ja Süüria opositsioon: Venemaa ei võitle Islamiriigiga, vaid ründab kõiki al-Assadi vastaseid ({{commentsTotal}})

Venemaa õhurrünnaku tagajärjed täna Homsi provintsis Talbisseh' linnas
Venemaa õhurrünnaku tagajärjed täna Homsi provintsis Talbisseh' linnas Autor/allikas: Mahmoud Taha/AFP/Scanpix

Süüria riigitelevisioon teatas täna, et Venemaa sõjalennukid ründasid täna koos Süüria õhuväega mitmeid Islamiriigi sihtmärke. Näiteks toimusid rünnakud Homsi ja Hama provintsides. Samas Lääne ametnikud ja Süüria opositsioon rõhutavad, et täna rünnati hoopis teisi Bashar al-Assadi vastaseid üksusi.

Üks Reutersiga rääkinud anonüümseks jääda soovinud USA ametnik avaldas arvamust, et praeguste andmete põhjal jääb mulje, et Venemaa ei tegelenud mitte niivõrd Islamiriigi ründamisega, vaid korraldas õhuväeoperatsioone piirkondades, mida kontrollivad teised president Bashar al-Assadi vastased.

Näiteks Homsi provintsi piirkonnas, mida täna rünnati, tegutsevad hoopis muud rühmitused, sealhulgas ka lääneriikide poolt toetatud Vaba Süüria Armee üksused.

Sarnasel seisukohal oli ka Reutersiga rääkinud Prantsuse diplomaat, kelle hinnangul keskendub Venemaa õhuväeoperatsioon president al-Assadi toetamisele, mitte Islamiriigi-vastasele võitlusele.

"Kui tegu on Homsiga, mis paistab olevat tõenäoline, siis seal pole sihtmärgiks mitte Islamiriik, vaid opositsiooni rühmitused. See omakorda kinnitab, et Venemaa toetab Daeshi vastu võitlemise asemel lihtsalt Bashar al-Assadi režiimi," lausus allikas.

Opositsioon: Venemaa tappis Islamiriigi käest tagasi vallutatud alal tsiviilelanikke

Süüria opositsiooni üks juhte Khaled Khoja ütles aga selgelt välja, et Venemaa õhurünnakutes hukkus täna 36 tsiviilisikut ning pommitati piirkondi, kus Islamiriik või al-Qaeda liitlased ei tegutse.

"Kõik Vene õhurünnaku ohvrid Homsis olid tsiviilelanikud," nentis ta ja lisas, et kokku hukkus tsiviilelanikke viies erinevas piirkonnas. Eriti jultunuks pidas ta asjaolu, et Venemaa lennukid ründasid alasid, kust opositsioonirühmitused olid eelmisel aastal Islamiriigi võitlejad välja tõrjunud.

Hama provintsis tegutsevad opositsioonivõitlejad teatasid, et Venemaa õhurünnakute tõttu sai haavata 8 inimest.

"Hama provintsi põhjaosa maapiirkondades Islamiriigi võitlejaid pole ning see ala on Vaba Süüria Armee kontrolli all," rääkis Reutersile major Jamil al-Saleh, kes 2012. aastal opositsiooniga liitus.

Internetis levib Venemaa korraldatud rünnakutest ka videomaterjale, mida saab vaadata näiteks SIIT. (NB! Videod ei sobi lastele ja nõrganärvilistele)

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: