Välismaalt tagasi kolivad eestlased takerduvad keeruliste probleemide otsa ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Eesti suureneb järjest inimeste hulk, kel on välismaal elamise ja töötamise kogemus. Seda kinnitab ka eelmise aasta rändestatistika. Samas komistavad paljud välismaalt tagasi kolivad eestlased keeruliste probleemide otsa, mis paneb neid tundma, justkui polekski nad kodus väga teretulnud.

Eestis elab rohkem kui Narva linna jagu ehk ligi 70 000 inimest, kes on viimase 10 aasta jooksul elanud ja töötanud välismaal. Sellest hoolimata lahkub Eestist jätkuvalt rohkem inimesi, kui tagasi pöördub, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Statistikaameti peaanalüütik Siim Krusell ütles, et statistikaamet tagasitulijate rahvust ei küsi, küll aga kodakondsust. "Viimaste aastate numbrid näitavad seda, et enamik neist, kes tagasi tuleb, omab Eesti kodakondsust, mis sisuliselt tähendab tagasirännet."

Statistikaameti andmetel läks 2014. aastal välismaale 4500 inimest, samal ajal tuli Eestisse 4000 inimest, kellest Eesti kodakondsus oli 2500-l. Ede Schank Tamkivi on üks neist, kes pärast kolme aastat suure lombi taga otsustas märtsikuus hakata kodumaale tagasi pöördumiseks asju ajama. Parajaks kadalipuks kujunes eelkõige lastele koolikohtade saamine.

"Võttes lahti haridusministeeriumi kodulehekülje, öeldakse seal, et pöörduge kohaliku omavalitsuse poole. Sealt öeldakse - pöörduge otse koolide poole, sealt jälle, et pöörduge kohaliku omavalitsuse poole," kirjeldas Schank Tamkivi kummalist nõiaringi.

"Ma ju eestlasena tean, et ma võiksin otse pöörduda sinna ja tänna, ma ju tunnen inimesi, aga kui ma tahan teha nii nagu paberi peal, siis muutub see keeruliseks, sest need uksed jäävad sinu ees suletuks," lisas ta.

Schank Tamkivi ütleb, et väikses riigis võiks eeldada inimese-, mitte ametnikukeskset riiki. Siiski on välismaal elamine selline kogemus, mida ei ta vahetaks millegi vastu.

"Ma võis siin praegu kiruda, aga tegelikult eemal elades saad sa aru, kui hea tegelikult on Eestis elada, kui palju selle väiksusel on oma eeliseid ja sellepärast on hea eemale minna," rõhutas ta.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: