Valgamaal koostasid õpetajad ja õpilased keskkonna-aabitsa ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Valgamaa keskkonnatöötajad, õpilased ja õpetajad koostasid ühiselt maakonna keskkonna-aabitsa.

Õpetajad peavad aabitsat üheks õnnestunumaks õppematerjaliks, mis ajendas lapsi juba koostamise ajal käima rohkem looduses ja märkama huvitavamat osa Valgamaast.

Valgamaa keskkonna-aabitsas väljendab iga autor oma peegeldust kodukandi loodusest just nii, nagu õigem tundub - kas luuletuse, foto, joonistuse või jutukese kaudu.

"Ma kirjutasin luuletuse piibelehtedest, aga ma kusjuures ise ei mäletanudki, et selle kirjutasin," lausus Merily Siirak.

"Mina pildistasin sinna mitu pilti, sest mulle väga meeldib pildistada. Alustasin pildistamisega juba lasteaias. See on üks mu hobidest," ütles Hanna-Liis Tammeorg.

Aabitsa esikaanel on kunstiõpilaste joonistus Kaagjärvest.

"Ma käisin seal Valka kunstikooliga ja me joonistasime seda praktikal. Ja siis kui Ilona ütles, et ta teeb projekti, siis ma ütlesin, et ma saan võib-olla ka anda talle need pildid," teatas Arina Japrintseva.

Kuigi aabits on eelkõige õppematerjal, on see huvitav pildi- ja lugemisvara kõigile neile, kes tahavad Valgamaa kaunimast poolest pisut rohkem teada.

"Oli vaja panna kõik 13 omavalitsust sisse. Teine kriteerium oli objekti tähtsus. Meie eesmärk oli see, et teed raamatu lahti ja kõige tähtsamad objektid on seal sees. Ja kolmas kriteerium oli tähestik. Oli vaja valida objektid nii, et kõik tähed oleksid kaetud," rääkis Valgamaa keskkonnaosakonna töötaja Ilona Akimova.

Ainetunnid koolis iga piirkonna looduse kohta täpset ülevaadet ei anna, nüüd on see olemas.

"Tundma õppida oma kodumaakonda, milliseid huvitavaid looduslikke paiku siin on ja algklassidel soovitaksin aktiivselt huvitavaid lugemispalasid lugeda," märkis Valga Priimetsa kooli õpetaja Reet Karbik.

"Valgamaa on saanud väga hea uue õppevahendi. Võimalusi ja kasutamist leiab siit iga õpetaja," lisas Ala põhikooli õpetaja Evelyn Tamm.

Nii ongi ühes aabitsas kõik koos. Keeleõpe ja kirjandus ja ajalugu ja loodus. Ise tehtud on teadagi hästi tehtud.

Toimetaja: Liis VelskerHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: