Margus Linnamäe: Postimehe usaldusväärsus ei ole pihta saanud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

"Aktuaalne kaamera. Nädal" heidab täna õhtul valgust ajalehe Postimees ümber toimunud segadustele. Miks vahetab Postimees peatoimetajaid? Kas meediaväljaande juhtimine eeldab ajakirjanduslikku kogemust? Kas huvid ravimiäris võivad hakata mõjutama väljaande ajakirjanduslikke valikuid? Neile ja paljudele muudele küsimustele otsivad "Aktuaalne kaamera. Nädalas" vastust Postimehe peatoimetaja Merit Kopli, Äripäeva peadirektor Igor Rõtov ning Postimehe omanik Margus Linnamäe. Taavi Eilati täispikka intervjuud Margus Linnamäega saate näha juba praegu ERR-i uudisteportaalist.

Margus Linnamäe, kui me kaks aastat tagasi kohtusime, siis te alles sisenesite Eesti meediaärisse. Nüüdseks Te olete Eesti Meedias vähemalt n-ö põlistanud oma ainuvõimu omaniku näol. Mis tunne teil on?

Eks see tunne alles tekib. Olen Eesti Meedia ainuomanik alles kaks kuud. Nii et täna ma ei saaks öelda, et on midagi teistmoodi kui mõni aeg tagasi.

Kas selline plaan oli juba 2013. aastal, kui Te selle lepingu sõlmisite, et te saate ainuomanikuks?

Ei, kindlasti mitte.

See tekkis aja jooksul? Need võimalused?

Jah.

Kas leping nägi ette, et teil on lihtne oma kaasaktsionäre hiljem sealt välja osta?

Leping nägi ette teatud võimalusi, aga kaasaktsionäride roll ehk kaasaktsionäride otsus, kas nad soovivad realiseerida enda osalust, oli ikkagi nende otsus. Mul ei olnud mingit võimalust neid mõjutada. Aga meie lepingud ei näinud kuidagi ette selliseid võimalusi, aktsionäride leping andnud mulle võimalust ainuisikuliselt otsustada nende osade väljaostu.

Aga said nad kopsaka portsu või läksid kommirahaga koju?

Ma arvan, et kõik peaksid olema rahul.

Täpsemalt rahanumbritest me ei räägi?

Sellest me ei räägi, jah.

Aga ainuomanikuna, kas te olete siis mees, kes otsustab kõik, mis toimub Eesti Meedias?

Arvan, et Eesti Meedial on tugev juhtkond ja tegelikult juhtkond on ju ikkagi see, kes otsustab, kellega koos ma tegelikult otsustan. Loomulikult on nemad need, kes pakuvad välja ettevõtte strateegia, arutame need asjad läbi ja nemad on ikkagi ju igapäevaselt asja juures ja juhivad ettevõtet.

Mõned julgemad nimetavad teid Eesti ainsaks oligarhiks. Kuidas neile vastate?

Arvan, et Eesti on liiga väike, et siia üldse mahuks mõni oligarh. Ma kindlasti ei ole oligarh. Olen tavaline ettevõtja nagu paljud teised. See, et ma olen ka Eesti Meedia, ühe suurema meediagrupi omanik, ei tee minust kindlasti oligarhi Eestis.

Kaks aastat tagasi rääkisite, et te hoiate tagaplaanile, räägite praegugi seda. Kuidas see saab olla? Ma hästi ei kujuta ette, et inimene, kes omab nii suurt ettevõtet, tahab hoida tagaplaanile kogu aeg.

Ma ütleks, et ma juba väga tihedalt annan intervjuusid - kaks aastat tagasi ja nüüd jälle. Ei saagi öelda, et ma olen väga tagaplaanil.

Seega tõusete üha rohkem esile?

Nagu ma ütlesin, ettevõtet juhib juhtkond, ma kindlasti ei kavatse sekkuda igapäevaselt ettevõtte tegevusse ja see on täiesti normaalne. Ma kordan, Eesti Meedial on täna hea juhtkond. Sinna on tulnud ka uusi inimesi, kindlasti ka neil läheb natuke aega, et sisse elada, aga ma arvan, et nad saavad sellega hakkama ja ettevõte on heas seisus täna.

Aga Eesti Meedia suure tähega, samas vaatame näiteks Postimeest - praegu turupositsioon on justkui käest antud, sest Õhtuleht on trükinumbrites läinud ette. Kuidas kommenteerite?

Ma saan aru, et korraks oli ette läinud, aga minu parima teadmise järgi peaks täna olema jällegi Postimees suurem. Eks kui räägime trükimeediast ja printväljaannetest, siis see ei ole ju saladus, et tiraažid vähenevad.

Vaatame Postimeest ka lähemalt. Viimase kahe kuuga on tekkinud totaalne segadus.

Arvan, et totaalne segadus on natuke ülepingutatud kogu toimunu kohta. Loomulikult, konkureerivad väljaanded püüavad teha sellest suuremat draamat, kui tegelikult on olnud. Tegelikult on toimunud mõned personalivalikud, mis pole olnud kõige õnnestunumad teatud põhjustel, veregrupid pole võib-olla sobinud ja selle tõttu ma ei näe siin suurt draamat. Ettevõte toimib ja midagi ei ole juhtunud.

Janeck Uibo toomine juhatuse esimeheks - see oli teie otsus?

See oli minu otsus, aga kindlasti mitte ainuisiklik otsus. Tegime seda ikkagi koos ettevõtte juhtidega.

Teie usaldasite teda, aga toimetus ei usaldanud? Saan ma õigesti aru?

Ma ei süüviks nendesse tagamaadesse, mis konkreetselt juhtus, kes usaldas, kes ei usaldanud. Tänaseks kahjuks Janeck Uibo on lahkunud. Kindlasti ta mingis teises rollis on väga tubli inimene, mul ei ole talle ega Hardo Pajulale mingeid etteheiteid. Lihtsalt selles konkreetses ettevõttes võib-olla võiks öelda, et veregrupid ei sobinud ja lihtsalt asi läks niimoodi.

Kas "Maailm mõtestatud" või "Kõik on võimalik"?

Mulle isiklikult tundub, et "Maailm mõtestatud".

Miks?

Ma arvan, et selles lauses on sisu, mis meediaettevõtte puhul on oluline ja toimib.

Kust tuli mõte, et Hardo Pajulast võiks saada Postimehe peatoimetaja?

Ma arvan, et Hardo Pajula on ju vägagi väljapaistev inimene. Ta on olnud Postimehe kolumnist pikka aega, iseseisev mõtleja, kindlasti Hardo Pajula toomisega Postimehe peatoimetajaks oli ju mõte tugevdada toimetust.

Aga, mis juhtus?

Nagu ma juba ütlesin, inimene sellesse keskkonda ei sobinud ja paraku nii läks.

Kes teile sellist nõu annab, kes võtta, kes jätta?

Eks nõuandjaid on palju.

Kas Kaur Kender on nende seas? Ma olen kuulnud sellist juttu.

Jah, Kaur Kenderit ma tunnen hästi, aga kui räägime konkreetselt Hardo Pajula kaasusest, siis loomulikult oli ka temaga sellest juttu, aga kindlasti ikkagi põhiliselt, kellega seda teemat sai arutatud, olid ikkagi Eesti Meedia enda juhid.

23. septembril Pajula tuli ametisse, Postimees avaldas temast väga Positiivse intervjuu, aga juba õhtul ta teatas, et lahkub. Mis hetkel teie sellest teada saite ja milline oli teie reaktsioon?

Eks ma sain ka teada õhtul ja reaktsioon on tänaseks juba teada. Hardo Pajula on lahkunud ja siin midagi lisada on raske.

Ta lihtsalt ei sobinud toimetusele?

Ta lihtsalt ei sobinud sellesse ettevõttesse, sellesse keskkonda, sellel hetkel.

Ja lahkudes pani ta paraja hoobi ühele meedia lipulaevale, Postimehe usaldusväärsusele?

Ma ei ütleks, et Postimehe usaldusväärsus on sellest nüüd väga palju pihta saanud.

Aga küllalt keeruline on teil ilmselt leida sinna uusi inimesi, kes oleks valmis tulema Postimehesse, kui seal sellised vangerdused kogu aeg käivad?

Ma küll ei kahtle, et Postimehesse on võimalik leida häid inimesi jätkuvalt. Nagu ma ütlesin, konkureerivad meediagrupid püüavad siin selle teema ümber rohkem draamat tekitada kui asi väärt on.

Nagu ma aru saan, siis nende juhtumite puhul kehtib põhimõte, et toimetus n-ö hääletab jalgadega. Ütleb, et meile ei sobi see ja ei sobi teine. Meile sobib Merit Kopli ja see, et liiga aktiivselt ja äkiliselt ei toimuks muudatused Postimehes. On see nii?

Ma ei oska selle jalgadega hääletamise kohta midagi öelda. Mina ei ole toimetusega koos ühtegi hääletust läbi teinud, mul on seda selles mõttes väga raske kommenteerida.

Mis teil Merit Kopli vastu on?

Mul ei ole Merit Kopli vastu midagi. Merit Kopli on väga hästi Postimehes hakkama saanud, ta on täna Postimehe juhataja, ta oleks jätkanud igal juhul Postimehes ka sellisel juhul, kui Hardo Pajula oleks sinna jäänud. See küsimus iseenesest on, mulle tundub, natuke vale asetusega.

Kuidas on läinud nii, et kahe aasta jooksul Merit Kopli positsiooni on kogu aeg vangerdatud?

Eks varasemate vangerduste kohta peab küsima kellegi teise käest.

Ja viimase aja?

Kui me räägime viimasest episoodist, siis sellele juba vastasin.

Kas siin võib näha paradoksi, et ühest küljest teie omate seda ainuvõimu, olete ettevõtte omanik, aga te ei saa talitada nagu tahate, sest toimetus sisuliselt ütleb, et meile see ei sobi ja organisatsiooni stabiilsuse huvides te olete nagu sunnitud sisuliselt tegema nii nagu toimetus soovib?

Ma arvan, et kindlasti on vale kujutada mind või keda iganes ettevõtte toimetuse pantvangina. Toimetus on loomulikult Postimehe kõige olulisem osa. Toimetus on see, kes tegelikult loob väärtuse, mis Postimehel on. Ma arvan, et see on täiesti normaalne, et ettevõttesse, Postimehesse kaasa arvatud, tuleb vahepeal juurde uusi inimesi. Ma ei näe siin mingit pantvangikriisi.

Kas kadakad olete juba hankinud, et kadakasuitsu teha nagu Pajula soovitas?

Ei ole.

Kuidas Mart Kadastiku vaimuga on? Kas olete kohanud?

Ma arvan, et Hardo Pajula kasutas sellist ilusat metafoori. Ma arvan, et selle taga tegelikult ei ole mingit sisu, et kindlasti Mart Kadastik võttis lahkudes enda vaimu kaasa. Siin ei ole kindlasti mingit tagamaad sellel väitel.

Kui sagelitTe ise käite Postimehes ringi, inimestega suhtlete?

Pigem vähem.

Ajakirjanikke tunnete, n-ö teretuttavad olete? Kas nad teavad üldse, milline te välja näete, kui te nii harva ilmute?

Mõned teavad.

Aga mitte kõik?

Kindlasti mitte kõik.

Kuidas Postimees siit edasi läheb?

Postimees läheb edasi täpselt samamoodi nagu varemgi. Postimees on Eesti kõige suurem päevaleht. Ma arvan, et täna me ootame uuelt juhtkonnalt, ehk Merit Kopli on ju ka tegelikult uues positsioonis - ta on täna ka ettevõtte juht -, ootame temalt ja Eesti Meedia juhtidelt plaani/strateegiat. Nii et igapäevane töö käib ja asi läheb edasi nagu peab minema.

On ta endiselt parim ajaleht?

Kindla peale.

Vaatame teisi ettevõtteid ka. BNS on ka teie täisomanduses. Mis plaanid teil BNS-iga on?

Ma arvan, et BNS on tugev ettevõte. BNS on täna Eesti Meedia sõsarettevõte. Nagu te võib-olla teate, hiljuti omandasime Lätis suurima uudisteagentuuri LETA. Hetkel käib seal konkurentsiameti menetlus.

Kas BNS-i ja Postimehe liitmine on olnud teil mõttes ja kas see võib saada tõeks?

Ei. Postimehe ja BNS-i liitmist ei ole olnud plaanis.

Ja seda ei tule?

Seda ei tule.

Vaatame Baltikumi - milline Baltikumi turu seis teil praegu on ja mida veel sihite?

Nii Lätis kui Leedus, kui räägime üldse Eesti Meediast, siis tegelikult Läti ja Leedu on meil mõlemad väga olulised turud. Lätis lisaks nüüd ostetud LETA-le on veel uudisteportaalid, Leedus lisaks uudisteportaalile ka kuulutusteäri. Nii et mõlemad turud on väga olulised Eesti Meediale.

LETA puhul Teil tuli müüa BNS maha pankrotihaldurile?

See oli kaalutletud otsus, sest loomulikult oli põhjust eeldada, et kui me oleme Lätis ka BNS-i omanikud, siis suure tõenäosusega me konkurentsiametilt luba osta turuliidrit LETA-t ei saa. Tuli teha valik, tuli ühest loobuda ja tõepoolest, BNS-i müüsime ära.

Mis Leedus toimub? Kirjutatakse, justkui te kasutate seal mingeid tankiste Hollandi ärimeeste näol?

Jällegi, kui konkurendid kirjutavad mingit juttu, seda ei tasu kohe uskuda.

Ei ole, et konkurentsiameti eest n-ö varjule jäämiseks kasutatakse Hollandi ärimehi?

Ei ole.

Hollandiga seob teid mis?

Hollandiga ei seo mind midagi.

Teie äride juured ei jookse Hollandisse nagu väidetakse?

Tõsi, Magnum, MM Grupi tütarettevõte on registreeritud Hollandis.

Aga meediaettevõtted, ei?

Meediaettevõtted ei.

Kinnisvaraportaalid City24 ja KV väidetavalt alluvad mõlemad teile?

City24 kindlasti ei allu mulle, see on jälle konkurentide tõstatatud teema, nii et see kindlasti ei vasta tõele.

Aga KV on teie?

KV kuulub.

Kui kõiki neid jutte lugeda, mida meedia kirjutab, siis jääb skeemitamise mulje? Kas või võtame BNS-i juhtumi, kus algselt ostsid selle Haavel ja Kompus ja hiljem te ostsite üle? Miks ei võinud kohe osta ise?

Kahjuks nemad olid minust kiiremad, see on väga lihtne vastus.

See ei ole mingi skeemitamine?

Ei, kindlasti mitte.

Hans H. Luik kirjutas, et 90ndate hõngu on justkui teie äritegemises, et olete endiselt selles ajastus?

Ma arvan, et Hans H. Luik on ilmselt selles ajastus.

Kuidas teie suhe Hans H. Luigega on pärast seda muutunud, või üldse, kuidas see on?

Ma ei tunne teda, nii et mul ei ole temaga mingit suhet.

Küsin väga lihtsa küsimuse - kas teie jaoks on meediaäri kuidagi teistmoodi äri kui ravimiäri?

Meediaäri on kindlasti teistmoodi äri. Mõlemad ärid on väga olulised. Aga loomulikult, igal äril on oma spetsiifika ja kui võtame meediaäri, siis loomulikult, palju räägitakse meedia sõltumatusest ja sellest, et see on ikkagi üks olulisi institutsioone demokraatlikus riigis ja sellest ma väga hästi saan aru ja sellest vastutusest, mis sellega kaasas käib.

Kas ühte neist äridest saab teise kasuks tööle panna?

Ma arvan, et teoreetiliselt saab, aga kui selle küsimuse tagapõhi on see, et kas ma kavatsen Eesti Meedias kuidagi kirjutada või lasta kirjutada mingeid lugusid, mis kuidagi oleks mulle kasulik meediaäris, siis kindlasti mitte.

Nende olemuslikult juhtimine, ärijuhtimine ju ei tohiks erineda, aga seal on n-ö vastutuse küsimus ühe puhul.

Kui võtame ärilise poole, siis loomulikult siin on sünergiaid, ükskõik kas see on siis infotehnoloogilised lahendused, kus on võimalik leida koos mingeid odavamaid võimalusi jne. Kui räägime ettevõtete sisulisest poolest, siis need tooted on ju väga erinevad. Ühel pool me müüme ravimeid, teisel pool toodame uudiseid, vahendame maailmas toimuvat inimestele. Need on täiesti erinevad ärid.

Te ei kasuta meediaäri selleks, et oma ravimiäri kuidagi paremas valguses näidata?

Loomulikult mitte.

Aga te mõistate, et ma ei mõtle siin ainult käsuliini korras, vaid see puudutab üldse meediatöötajat organisatsioonis, kui hakates kirjutama mõnd kriitilist lugu, kui ajakirjanikul võib tekkida enesetsensuur. Kas Te selle peale olete mõelnud?

Ma usun, et Postimehe ja ka kõigi teiste Eesti Meedia ajakirjanike professionaalsus on piisavalt suur, et ise aru saada, mida nad tohivad ja mida ei tohi. Kindlasti mina omanikuna ei sekku, kindlasti ma ei kritiseeri ühtegi artiklit, ühtegi ilmunud teemat, mis on seotud ravimi teemaga või teiste minu äridega.

Isegi kui see juhtub olema kriitiline teie suhtes?

Absoluutselt. See on täiesti normaalne, et Postimees kirjutab ka minu teemadel, nad kirjutavad neil teemadel nii nagu nad neist teemadest kõige paremal moel ise aru saavad.

Kuivõrd teie arusaam meediaärist on muutunud selle kahe aasta jooksul, mil te olete seda asja näinud väga lähedalt?

Ma arvan, et see üldine arusaam ei ole muutunud. Ma arvan, et selle meediaäri rolli olulisuse tajumine ühiskonnas oli mul enne ja on ka praegu täpselt samasugune.

Te tulite kaks aastat tagasi tegema n-ö kõva äri, olles mujal juba väga edukas olnud - praegu rikaste TOP-is seitsmes ja n-ö suplete oma edus. Kuidas on läinud nii, et vähemalt näiliselt selles meediaäris on mingi segadus?

Esiteks, ei ole mingit segadust, on mingid juhtimisotsused, mis ei olnud kõige paremad sellel hetkel. Lõppude-lõpuks on ju ka teistes ettevõtetes, pean silmas konkureerivate meediagruppide juures peatoimetajaid, juhte vahetatud küll ja küll. Mõned on olnud ka väga lühikest aega ametis. Nii et siin ei ole midagi erakorralist.

Olete te selle meediaärimehe ja -omaniku ja nõukogu esimehe kohaga harjunud, kohanenud?

Jah.

On see mugav positsioon?

See on normaalne positsioon.

Kuidas üks sellises positsioonis mees nõu kuulda võtab ja kelle nõu ta kuulda võtab?

Ma loodan võtta kõikide tarkade inimeste nõu kuulda.

On nõuandjaid palju?

Neid on piisavalt.

Ja ka täielikke meediaeksperte, kes oskavad teile öelda, kuidas...?

Ka meediaeksperte.

Kas Sven Nuutmann annab teile nõu või on teie keha?

Sven Nuutmann on Eesti Meedia juht ja selles mõttes on ta pigem see inimene, kes mulle ütleb, kuidas Eesti Meediat peaks juhtima, mis peaksid olema strateegilised suunad, kuhu me areneme. Mina ootan eelkõige temalt ja tema tiimilt neid ettepanekuid ja otsuseid, mida ja mis suunas peaks Eesti Meedia arenema.

Tema toomine enda paati on olnud positiivne otsus?

Jah.

Ta on ennast õigustanud teie hinnangul?

Ka Sven Nuutmann on olnud tänaseks ametis väga vähe aega. Ma kindlasti usun, et Sven Nuutmann selle vähese ajaga on näidanud ennast kõige paremast küljest ja ma usun, et ta saab selle tööga väga hästi hakkama.

Üldiselt meediainimesed tunduvad olevat küllalt kollegiaalsed, ka selles mõttes, et hoolimata sellest, et on konkurents, käiakse koos konverentsidel, kohtutakse ja räägitakse omavahel. Ka meedia omanikud panevad alla näiteks preemiatele oma kapitali, et näiteks noore ajakirjaniku preemiat välja anda jne? Teie olete justkui pildilt puudu. Miks nii?

Ma olen selles äris nii lühikest aega, võib-olla ma pole veel jõudnud. Ma arvan, et sellised algatused ja preemiad on väga head.

Läbikäimine teiste meediainimestega? Või Te tahate hoida ikkagi tagaplaanile?

Ma käin läbi nende inimestega täpselt sellisel moel ja sellises mahus nagu mulle tundub mugav. Kindlasti ei ole siin mingit probleemi kellegagi suhelda.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: