Paet: Põhja- ja Lõuna-Korea taasühinemisel tuleks eeskujuks võtta Saksamaa taasühinemine ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Lõuna-Korea politseinikud  kontrollpunktis Yeoncheoni külas demilitariseeritud tsooni lähedal
Lõuna-Korea politseinikud kontrollpunktis Yeoncheoni külas demilitariseeritud tsooni lähedal Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet ütles Euroopa Parlamendis kõrgetasemelisel Korea taasühinemist käsitleva konverentsi avakõnes, et viimase poolitatud riigi taasühinemine on vältimatu, sest inimeste kunstlik eraldamine ei saa nüüdismaailmas pikalt püsida. Korea taasühinemisel tuleks eeskuju võtta Saksamaa taasühinemisest 25 aastat tagasi.

"Korea on olnud lahutatud 70 aastat. See on pikk aeg, mille jooksul kaks Koread on teineteisest kaugenenud, seda nii poliitilises, majanduslikus kui kultuurilises mõttes," vahendas Paet räägitut pressiteates. Tema sõnul on Lõuna-Korea edulugu nii Aasias kui ka maailmas laiemalt, olles innovaatiline inimõigusi ja demokraatiat austav turumajanduslik riik.

"Lõuna-Korea on ka järjest aktiivsem rahvusvahelistes küsimustes ning omab olulist rolli stabiilsuse ja majandusliku heaolu tagamisel Aasias," lisas ta.

"Põhja-Koreas on pilt hoopis teine. Inimesed elavad vaesuses, paljud kannatavad repressioonide all ning inimõiguste rikkumised on pidevad," tõdes Paet. "Põhja-Korea elanikel puudub ligipääs väljastpoolt tulevale infole. Ka ÜRO kriitika ja tegevus ei ole Põhja-Korea juhti takistanud jätkamast tuumaprogrammiga, naaberriigi ähvardamist ja pingete tekitamist piiril," rääkis Paet. 

Ta märkis, et 2000. aasta juunis allkirjastasid Põhja- ja Lõuna-Korea ühisdeklaratsiooni, milles mõlemad pooled lubavad otsida võimalusi rahumeelseks taasühinemiseks. "Selge on see, et taasühinemise püüdlused nõuavad dialoogi. Paraku on tänaseks jõutud olukorda, kus kaks osapoolt praktiliselt ei suhtlegi," lisas ta.

Paet tõi välja, et ühildades Põhja-Korea noort oskustööjõudu Lõuna-Korea kõrgelt arenenud tehnoloogia, infrastruktuuri ja kapitaliga ning arvestades Korea head strateegilist asukohta, annaks taasühinemine suure majandusliku tõuke. Samas tuleb Paeti sõnul arvesse võtta ka rahalist panust, mis läheks põhja elatustaseme ühtlustamiseks lõunaga.

Paeti sõnul on ka kahe Korea ühinemise viis oluline. "Parim oleks rahumeelne ühinemine ilma ebastabiilse vaheperioodita. Nii näiteks õnnestus taasühinemine korraldada Saksamaal ning see oleks ka parim variant Koreale," lisas ta. 

Taasühinemises mängivad olulist rolli teised suurriigid, nagu Hiina, Venemaa, Jaapan ja Ameerika Ühendriigid, ning nende poliitika selles regioonid. "EL-i ülesanne on sellise õhkkonna loomine, mis parandaks usaldust kahe riigi vahel ja looks võimaluse dialoogiks," lisas ta. 

"Korea ühinemine kõrvaldaks maailmast ulatusliku probleemi. Sellega kaasneks mingil hetkel majanduse elavnemise ning Põhja-Korea elanikud vabaneksid julma režiimi alt," lisas ta.

Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet juhtis Euroopa Parlamendis Brüsselis kõrgetasemelist Korea taasühinemisele pühendatud konverentsi "70 years of division: the role of the European Union for the future of the Korean Peninsula. Learning after 25 years of German reunification".

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: