Saaremaal toimus sügise esimene metssigade ajujaht, keskkonnaamet on lati kõrgele seadnud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Keskkonnaamet pani seakatku tõttu tänavuseks hooajaks jahimeestele kohustuse küttida Eestis ligi 30 000 metssiga.

Maakondadest enim - 3400 metssiga peavad küttima Saaremaa jahimehed. Seda on mulluse limiidiga võrreldes üle poole võrra rohkem. Jahimehed usuvad, et saavad etteantud mahuga hakkama ja tunnistavad, et sigu on metsas tõesti palju, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tänavuse sügise esimesed ajujahid võisid jahimehed teha just sellel nädalavahetusel. Ja metssigade suhtes on vist kõikjal Saaremaal tänavu esialgu "lindprii põhimõte".

"Kõik sead, mis me näeme, võime küttida. Kui on valida, siis igaüks teeb valiku enda jahimehe-eetikast lähtudes," ütles Laugi jahiseltsi esimees Andrus Sepp.

Pindalalt Saaremaa suurimas - Laugi jahiseltsis - tuli avajahile üle poolesaja jahimehe, aga kogu päeva jooksul kohati metsas ainult üht siga ja õnn oli seekord sea poolel. Aga piirkonna jahimehed peavad 1. märtsiks metsast kätte saama 307 siga.

"Täna me lihtsalt juhtusime sellistesse kohtadesse, kus siga ei olnud. Aga see ei tee meid murelikuks, sest meil on täna juba üle 200 sea lastud," selgitas jahimees Heimo Näälik ja lisas, et piirkonniti on metssigu siiski palju.

Näälik on tänavu küttinud 24 metssiga ja ütleb, et tegelikult juba ammu ei käi kütid metsas ainult omale liha hankimas, vaid täidavad vabatahtlikena valdavalt nö riigi tellimust.

"Me peame neid rohkem laskma ja me peame nad lihtsalt ära realiseerima. Me oleme käinud kõrre pealt laskmas ja viljakahjustusi oleme katsunud ära hoida ja siis me oleme ka pukist lasknud," lausus Näälik ja tunnistas, et sageli ei jõua ka öösel koju.

Kui suur osa sigu välja võetakse, siis me liigume tasakaalu poole. Praegu me oleme sigade osas tasakaalust väljas. Saarlased on asja väga tõsiselt võtnud. Et kuidas selle seakatku vastu võidelda ongi ainuke võimalus, et harvendada sigade populatsiooni. Siis viirus, mis siia võib sattuda, ei laiene. Ja ainuke võimalus katku ära hoida. See jaht on vajalik sigade endi pärast," rääkis Keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni direktor Kaja Lotman.

Kui Laugi seltsil jäi esimesel ajujahil siga kätte saamata, siis Kütiti Saaremaal nädalavahetusel siiski vähemalt paarkümmend metssiga, mis Saare Ulukile ära müüdi, sest katkuvaba piirkonna metssealihale on turgu nii Eestis kui Euroopas.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: