Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome migratsioonipoliitika tekitab Põlissoomlaste seas pingeid

Põlissoomlaste juht Timo Soini
Põlissoomlaste juht Timo Soini Autor/allikas: Antti Aimo-Koivisto/AFP/Scanpix

Põlissoomlaste juht ja Soome välisminister Timo Soini pole nõus erakonna kolmanda aseesimehe Sebastian Tynkkyneni ultimaatumiga, mille kohaselt peaks erakond valitsusest senise migratsioonipoliitika jätkumise korral lahkuma.

Tynkkyneni sõnul tuleb korraldada partei erakorraline kongress, kus on vaja panna hääletusele valitsuskoalitsioonis jätkamine, sest Põlissoomlased ei peaks leppima valitsuse praeguse migratsioonipoliitikaga. Ka juhatuse liikmed Aleksi Hernesniemi ja Terhi Kiemunki toetavad seisukohta, et Põlissoomlased ei saa jääda valitsusse, kui praegust varjupaigataotlejate lainet ei õnnestu peatada, vahendas Yle.

Põlissoomlaste juhtpoliitikud nõuavad, et riigipiir Rootsiga tuleb täielikult sulgeda ning põgenikke tuleb aidata nende päritoluriikide lähedale rajatavates laagrites. Valitsuse migratsioonipoliitika on nende hinnangul aga väljunud kontrolli alt.

Tynkkyneni väitel on talle pärast avalduse tegemist saabunud palju toetuskirju erakonna liikmetelt. Tynkkyneni näol on tegu endise noortekogu juhiga, kes tõusis erakonna juhatusse käesoleva aasta suvel ning mees on partei senistele juhtidele ka varem väljakutseid esitanud väites, et tema esindab erakonna "tavaliikmete häält".

Soini arvates pole parteis aga erakorralist kriisikoosolekut vaja ning Tynkkyneni seisukohad ja muud migratsioonipoliitikat puudutavad küsimused tulevad arutusele järgmisel juhatuse koosolekul.

"Vajadust erakorralise koosoleku järele pole. Parteil on tugev mandaat nii liikmetelt kui ka rahvalt ning seda kasutatakse," ütles Soini.

Praegusel ajal valitsusest lahkumine oleks Soini arvates vastutustundetu ning tekitaks Soomes tõsise poliitilise kriisi. "Minu meelest oleks tegu deserteerumisega, kui me lahkuks valitsusest praeguses migratsioonisituatsioonis. Põlissoomlased on valitsuses valimistulemuste alusel ja see on partei otsustuskogudes ilma mingi hääletuseta heaks kiidetud," rõhutas välisminister.

Ka Põlissoomlaste esimene aseesimees, kaitseminister Jussi Niinistö teatas, et mingit kriisikoosolekut pole vaja ning et Põlissoomlased pole valitsusest lahkumas.

Niinistö tunnistas, et talle jääb arusaamatuks, kuidas saaks Põlissoomlaste valitsusest lahkumine parandada võimalusi migratsioonipoliitikat mõjutada või olukord kontrolli alla saada. Tema arvates tuleb Põlissoomlastel praegusel ajal just nimelt valitsuses olla.

Niinistö tuletas ka meelde, et augustis, kui teada olid nii Kreeka abiprogrammi tingimused kui ka rändekriisi puhkemine, kiideti erakonna üldkogul valitsuses jätkamine selgelt heaks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: