Valga entusiastid äratavad tanki T-34 uuesti ellu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Valgas panid entusiastid kunagisele monumendile peale mootori ja nüüd on see rohkem kui poole sajandi järel jälle esimesed meetrid sõitnud. Jutt käib Teise maailmasõja aegsest tankist T 34-85, mida Valga isamaalise kasvatuse teemapargis taastatakse.

Tegu on 1990. aastal Valga lähedal õhitud tankimonumendi asemele toodud asendustankiga, mille valmistajatehas pole tänini teada. Kuigi sõjamasin juba liigub, kulub taastamise lõpuni veel aega, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tankist, mille taastamist Raul Seidla, Arnold Iprus ja Toomas Palumaa Valga ismaalise kasvatuse teemapargis kaks aastat tagasi alustasid, oli siis alles vaid kere, sisemus oli ära viidud. Tööd raskendas see, et kellegi töökad käed olid kinni keevitanud kogu veermiku, Venemaalt polnud võimalik ka varuosi saada.

Siiski on nüüd asi nii kaugel, et T 34-85 on jälle mõne meetri sõitnud. Lahingumasina käiguosa on ise sobitatud-ehitatud suure Vene buldooseri kastist ja tagaülekandest. Kuna see sinna üksühele kindlasti ei sobi, siis on sellega päris palju vaeva nähtud.

Selle tanki lugu pole täpselt teada - kuigi kerel on tähised, mis kinnitavad valmistamisaastat 1944, pole nende järgi võimalik öelda, millises tehases see tehti. Tulevikus loodetakse sõjaajaloolaste abil välja selgitada tanki võitlustee, sest ainult monument pole see olnud.

"Need jäljed on selgelt eristatavad. Ta on esimese parempoolse nurga pihta saanud täistabamuse: on see siis miini otsa sõitnud või on tulnud diagonaalis roomiku alla miski suurem lõhkekeha. Ta on keevitatud uuesti kokku ja ka esimene ots pole taastatud sellisena, nagu oleks pidanud," selgitas Valga isamaalise kasvatuse teemapargi juht Meelis Kivi.

Tanki lõplik taastamine võtab veel aega. Sõjamasina taastaja Arnold Iprus märkis, et nüüd on katsetamise aeg. "Esimene katsetus, et näha, kuidas asjad toimivad omavahel, kas hakkab lekkima midagi, kas ütleb midagi üles."

"Tanki käiguosa on praeguseks valmis. Aga puudu on torn, pealisehitus, kahur - kõik see, mis teeb tankist tanki. Praegu on see ikkagi traktori staatuses," ütles Seidla.

Tulevikus saavad Valga isamaalise kasvatuse teemapargi külastajad ka taastatud tankiga sõita.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: